">
تلویزیون چکاد

نگرانی دیده‌بان حقوق بشر و سازمان ملل از افزایش سرکوب فعالان مدنی در افغانستان

123

دفتر کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و دیده‌بان حقوق بشر نسبت به افزایش موارد بازداشت و سرکوب فعالان مدنی در افغانستان از سوی طالبان هشدار داده است.

جرمی لارنس، سخنگوی دفتر کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای هشدار داده است که هیچکس نباید به دلیل صحبت و دفاع از حقوق اساسی خود و دیگران بازداشت شود.

او در ادامه تاکید ورزید که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، چندین فعال جامعه مدنی و خبرنگار به دلیل مخالفات با سیاست‌های اطلبان در دسترسی زنان به آموزش و کار و دیگر حوزه‌های زندگی بازداشت شده‌اند.

او با اشاره به اینکه توقیف و بازداشت به عنوان مجازات اعمال مشروع حقوق اساسی به صورت خودسرانه تعریف می‌شود نسبت به بازداشت مطیع‌الله ویسا، مدافع حقوق آموزش دختران اعتراض کرد.

دفتر کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر اینکه تا هنوز محل نگهداری آقای ویسا روشن نشده گفت، فعالان و خبرنگاران افغانستان نیز هیچ اطلاعی از محل نگهداری، وضعیت رفاهی و اتهامات او ندارند.

این در حالی است که طالبان در جریان دو سال حاکمیت خود بارها خبرنگاران، کارمندان رسانه و فعالان حقوق بشری به ویژه حقوق زنان را بازداشت کرده و به مکان‌های نامعلوم انتقال داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.