">
تلویزیون چکاد

غم نان و آوارگی پای نیروهای ویژه ارتش پیشین افغانستان را به میدان های جنگ اوکراین باز کرده است

34

گزارش های از جذب سربازان و افسران ارتش پیشین افغانستان و اعزام آنها به میدان های جنگ روسیه علیه اوکراین در رسانه های مختلف جهان منتشر شده است.

بخشی از سربازان ارتش سابق افغانستان بعد از تسلط دوباره طالبان بر این کشور ، از ترس جان شان به کشورهای همسایه ، از جمله ایران متواری شده اند.
این سربازان با همکاری ایران و وعده دریافت اقامت روسیه ، معاش و فراهم بودن شرایط زندگی ، باخانواده های شان عازم روسیه می شوند.
یکی از سربازان نیروی های ویژه حکومت پیشین که در ایران زند گی می کند می گوید ، قرار است ۱۰ روز دیگر برای جنگ با اوکراین به روسیه برود.
این فرد به دلیل آن‌چه که مشکلات امنیتی عنوان می‌کند و نمی‌خواهد نامش در گزارش گرفته شود می‌گوید، بنابر چالش‌های امنیتی پس از حاکمیت طالبان به ایران آواره شد، اما اکنون غم نان او را مجبور کرده تا به جنگ ناخواسته برود:
“من یکی از افسران قطعات خاص افغانستان هستم، مدتی در افغانستان آوازه‌ها زیاد بود که روسیه برای جنگ با اوکراین تعدادی از قطعات خاص را انتقال می‌دهد، چون در افغانستان ما پنهان زنده‌گی می‌کردیم، جان ما در خطر بود، ما مجبور شدیم به این‌جا بیاییم و برویم در جنگ اشتراک کنیم، امکان دارد ۱۰ روز بعد ما را به روسیه انتقال بدهد، دولت ایران هم مشکل ندارد و در هماهنگی با روسیه در انتقال ما کمک می‌کند.”
او ادعا می‌کند که تا اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز پیشین افغان با خانواده‌های شان عازم روسیه شدند که به‌گفته او ۱۸۰ تن آنان دو روز پیش ایران را به مقصد روسیه ترک کردند.
یکی از دیگر سربازان نیروهای ویژه درحکومت جمهوری پیشین که از چندین ماه به این طرف در ایران بسر می‌برد ‌می‌گوید، مشکلات امنیتی سبب شد تا او نیز به ایران بیاید و حال برای نبرد با اوکراین به روسیه برود.

یکی از سربازان ارتش پیشین افغانستان: تا اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز پیشین افغان با خانواده‌های شان عازم روسیه شدند.
او که نیز نمی‌خواهد نام‌اش گرفته شود می گوید: “ما را در هرجای تعقیب می‌کردند و سر می‌بریدند، چندین تن از هم‌سنگران ما را بردند و سر بریدند، ما را ناجوان‌مردانه در میدان رها کردند و تنها گذاشتند، مجبور شدیم بیاییم به ایران، کشور روسیه یک برنامه درست کردند، قطعات خاص را ثبت‌نام می‌کردند می‌بردند به جنگ اوکراین چندین تن از هم‌سنگران ما هم رفتند و ما هم ثبت‌نام کردیم می‌رویم به روسیه‌.”
به‌گفتهٔ این افراد، برای سربازانی که قرار است در جنگ اشتراک کنند، در شش ماه اول که آموزش می‌بینند ۲ هزار و ۵۰۰ دالر و پس از اشتراک در جنگ ۳ هزار دالر ماهانه پرداخت خواهد شد.
مقامات غربی می‌گویند روسیه در جنگ اوکراین با مشکلات زیاد مواجه است و نیروهای اوکراینی بیشتر مناطقی را که مسکو در هشت ماه گذشته تصرف کرده بود، پس گرفته اند.
هرچند طالبان بارها گفته اند که عفو عمومی اعلان کرده‌اند و کسی را مجازات نمی‌کنند، اما برخی از سازمان‌های جهانی نیز به ویژه سازمان عفو بین‌الملل همواره از بدرفتاری با نظامیان پیشین، زندانی شدن، شکنجه، ناپدید شدن و کشته شدن آن‌ها پس از حاکمیت طالبان در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.
با این‌حال، شماری از نظامیان حکومت جمهوری پیشین که در ایران و پاکستان به سر می‌برند، از جامعهٔ جهانی می‌خواهند تا به وضعیت نظامیان پیشین افغان و خانواده‌های شان در افغانستان و سایر کشورهای منطقه توجه کنند و برای‌شان زمینهٔ انتقال به کشورهای امن‌ را فراهم کنند.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.