مسئولان در افغان فیلم کشور می‌گویند که کار ساخت فیلم مولانا در افغانستان از سوی برخی از حلقات متوقف شده و شماری که به گفته مسئولان خود فروخته هستند در متوقف شدن کار این فیلم داست دارند.
ابراهیم عارفی رییس ریاست افغان فیلم در گزارشی می گوید که ۳۰ فیصد کار فیلم مولانا تما شده بود اما مخدوم رهین دخالت کرده و کار ساخت فیلم مولانا را متقوف کرده است.
آقای عارفی این کار آقای رهین را دخالت برخی از کشور های منطقه که پیش از این ادعا کرده بودند که مولانا از کشور ایران و ترکیه است، می داند.
رییس افغان فیلم به خبرگزاری بخدی مستقیماً گفت که مخدوم رهین از سوی کشور ایران پول دریافت کرده تا او کار این پروژه را متوقف کند.
پیش از این وزارت امور خارجه کشور نیز از توافق ترکیه و ایران برای ثبت مثنوی معنوی، مولانا جلال الدین محمد بلخی به عنوان میراث مشترک فرهنگی دو کشور در سازمان یونسکو اعتراض کرده بود.
وزارت خارجه کشور از تصمیم ایران و ترکیه ابراز نگرانی کرده و گفته بود که هرگاه قرار باشد این اثر شناخته شده ادبی و شهکار عرفانی مولوی ثبت میراث جهانی یونسکو شود، واقعیت تاریخی زادگاه خداوند گار بلخ نباید نادیده گرفته شود و پیوند مولانای بزرگ با افغانستان نباید فراموش شود.
در همین حال رییس افغان فیلم می گوید که آنان حدود دو سال به این طرف بالای سناریوی این فیلم کار کرده اند که اگر این دخالت ها جدی گرفته نشود تمامی زحمات فرهنگیان کشور ضرب صفر می شود.
ابراهیم عارفی رییس افغان فیلم کشور همچنان می گوید که برخی از کشور ها نمی خواهد که فرهنگ و هنر در افغانستان رشد کند زیرا هر زمانی که فرهنگیان افغان دست به کار فرهنگی بزرگ می زنند با دخالت های بیرونی مواجه می شوند.
به گفته عارفی هر زمانی اگر دولت بخواهد هنرمند را بعنوان هنرمند بنگرد و آنان را حمایت کنند این قشر در هر شرایط و دشواری های در داخل افغانستان کار های را حاضر هستند که انجام بدهند که برای رشد فرهنگ و هنر موثر است.
گفته می شود که افغان فیلم تا هنوز چندین فیلم در افغانستان ساخته است که بیشتر آنان یا در جشنواره های بین المللی یا جایزه دریافت کرده و یاهم جز کانید بهترین فیلم ها بوده اند.
به گفته رییس افغان فیلم هنر مندان در این ریاست تا در یک سال چهار فیلم مستند بلند، ۲ فیلم کوتاه، ۸ برنامه فیلم های انیمیشن ساخته است که تمامی این فیلم ها از جایگاه بخصوصی برخوردار بوده اند.
عارفی همچنان می گوید که با وجود دشواری های و مشکلات مالی آنان توانسته اند که در یک سال آرشیف را باسازی کردند و فیلم های مشترک نیز ساخته اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: