اگر می خواهید در محیط کارتان محبوب شوید این کارها را بکنید. همه انسان ها دوست دارند آنقدر محبوب و دوست داشتنی باشند که هر جایی می روند همه برایشان ارزش قائل باشند. اگر شما هم می خواهید در محیط کارتان محبوبیت زیادی در میان کارمندان داشته باشیم باید کارهای زیر را انجام دهید.
محبوبیت در روابط اجتماعی و کاری همیشه اهمیت داشته و یکی از مولفه‌های موفقیت بوده است. اینکه چقدر دانش و مهارت در انجام کاری دارید طبیعتا شما را به یکی از گزینه‌ها برای انتخاب یک سمت تبدیل خواهد کرد، اما اینکه انتخاب شوید به مولفه‌های دیگری برمی‌گردد که محبوبیت یکی از آنها است. حال می‌تواند این محبوبیت در میان اعضای سازمان یا شرکتی باشد که قصد استخدامتان را دارد یا در میان ارباب رجوعان باشد که طبیعتا افزایش مشتری می‌تواند دلیل خوبی برای همکاری شرکت مورد نظرتان با شما شود.
اگر بخواهیم در رابطه با محبوبیت و مورد علاقه دیگران واقع شدن صحبت کنیم باید گفت که بعضی‌ها به صورت طبیعی خصوصیات زیادی دارند که باعث محبوبیت‌شان می‌شود. البته گروه دیگری نیز وجود دارند که نیاز به تمرین دارند تا بتوانند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کرده و تاثیر بیشتری روی آنها بگذارند.

برقراری تماس چشمی با طرف مقابل
طبیعتا در خیلی از مقاله‌های مرتبط خوانده‌اید که برقراری تماس چشمی با طرف مقابلتان یکی از توصیه‌های همیشگی بوده است. باید گفت که در اوج سادگی، ارتباط چشمی یکی از بهترین موارد برای نشان دادن اعتماد به نفس بوده و انتقال این حس می‌تواند تاثیر بسیاری روی فرد مقابلتان بگذارد.
همیشه به ما گفته می‌شود که اعتماد به نفس داشته باشیم و برقرار کردن ارتباط با چشمان فرد مقابلمان می‌تواند بهترین راه برای نشان دادن اعتماد به نفسمان باشد، البته از مواردی که باید بدانید این است که از تحرک بیش از حد چشمان پرهیز کنید زیرا می‌تواند اثر منفی به همراه داشته و شما را پریشان نشان دهد.
در صورتی که هنگام مکالمه با دیگران به چشمان آنها نگاه نمی‌کنید بهترین زمان برای تمرین شما است تا این کار را انجام داده و با کمی تمرین به مهارتی دست یابید که بسیار تاثیرگذار است.

موقع گفتگو از گوشی موبایل استفاده نکنید
یکی از مواردی که در گفتگو از اهمیت بسیاری برخوردار است احترام گذاشتن به طرف مقابل بوده و صحبت کردن با شخصی آن هم در حالی که به گوشی خود نگاه کرده یا پیامک ارسال می‌کنید می‌تواند تاثیر منفی روی محبوبیت شما بگذارد.
بهترین کار این است که در گفتگوها گوشی خود را در جیبتان قرار داده یا اگر کار دیگری انجام می‌دهید آن را کنار گذاشته و به مکالمه بپردازید. این کار نشان دهنده احترام شما به اطرافیانتان است و همین امر باعث می‌شود تا به سادگی مورد علاقه واقع شده و محبوب شوید.

دیگران را با نامشان صدا بزنید
احتمالا دقت کرده‌اید که وقتی کسی در احوال پرسی یا میان مکالمات از نام شما استفاده می‌کند چقدر خوشایند است. وقتی در مکالمات از نام طرف مقابل استفاده می‌کنید میزان صمیمیت شما به وی نشان داده می‌شود. البته افرادی هستند که با یادآوری نام‌ها مشکل دارند. در این مواقع بهتر است برای به یاد داشتن نام‌ها آنها را در دفترچه‌ای بنویسید.

لبخند به لب داشته باشید
هیچ‌وقت تاثیرگذاری که لبخند می‌تواند داشته باشد را دست کم نگیرید. علاوه بر لبخند، شوخ طبع بودن و خندیدن نیز باعث می‌شود تا میزان صمیمیت شما با دیگران و در نتیجه محبوبیت‌تان افزایش یابد. مردم به طور ناخودآگاه زبان بدن افرادی را که با آنها در حال گفتگو هستند دیده و تقلید می‌کنند. اگر قصد دارید میان اطرافیانتان محبوب شوید از زبان بدن مثبت مانند لبخند زدن استفاده کنید و مشاهده خواهید کرد که آنها نیز برخورد مثبتی با شما خواهند داشت.

به گرمی دست بدهید
دست دادن یکی از عادات ما هنگام خوشامد گویی و همچنین خداحافظی است. همیشه سعی کنید در هنگام دست دادن پرانرژی و با لبخند بوده و به گرمی دست طرف مقابل را بفشارید.
تحقیقات نشان داده که افراد در همان ثانیه‌های اول ملاقات تصمیم می‌گیرند که به شما علاقه‌مند شوند یا خیر، بنابراین یک خوشامد گویی گرم می‌تواند روی تصمیم آنها تاثیر فراوانی بگذارد.

به حرف‌های طرف مقابل گوش دهید
همیشه سعی کنید بیشتر از آنچه می‌گویید به سخنان دیگران گوش دهید. این امر به شما کمک می‌کند تا در ذهن دیگران از خود تصویر شخصیتی جا افتاده و پخته بسازید.

به سخنان گفته شده اهمیت بدهید
تنها گوش دادن به سخنان کافی نیست. اگر می‌خواهید محبوب شوید باید بدانید که افراد محبوب همیشه به سخنان دیگران به طور کامل گوش داده و نسبت به سخنانی که گفته می‌شود آگاه هستند. در صورتی که بخواهیم این گفته را کمی واضح‌تر بیان کنیم باید بگوییم که اهمیت دادن به حرف‌های دیگران در گفتگو دارای ۴ مرحله است: شنیدن، تفسیر گفته‌ها، ارزیابی و پاسخ دادن به آنها.
در صورتی که بخواهید روی دیگران تاثیر بگذارید باید هر یک از این ۴ مرحله را یک مهارت در نظر گرفته و تلاش کنید این مهارت‌ها را رشد دهید که اصولا از طریق تجربه یا مطالعه به دست می‌آیند.
در مرحله اول که شنیدن است ابتدا دست از هر کاری که می‌کنید بکشید و به دقت به حرف‌های طرف مقابل گوش دهید. در مرحله دوم که تفسیر گفته‌ها است سعی کنید از شرایط طرف مقابل و گفته‌های وی آگاه شده و نسبت به روشن شدن ابهامات خود سوالات واضحی بپرسید. این مرحله بسیار اهمیت دارد زیرا مانع قضاوت‌های زودهنگام و عجولانه شما خواهد شد. در مرحله ارزیابی، مطمئن شوید که از تمام اطلاعات مهم آگاه هستید و سپس در آخرین مرحله به گفته‌های فرد مقابل بازخورد منطقی و درستی بدهید تا شخص مقابل بداند که به گفته‌های او اهمیت داده‌اید و از شرایط وی آگاه هستید.

چرب زبان باشید
برخلاف اخلاق خشک و سرد که می‌تواند قاتل کسب و کار باشد گشاده‌رویی و چرب زبانی باعث خواهد شد تا تاثیر مثبت روی دیگران گذاشته و به کسب و کار خود، حتی روابط اجتماعی‌تان نیز رونق ببخشید.
یکی از بهترین روش‌ها یافتن نقاط حساس هر فرد است؛ برای مثال می‌توان به افرادی اشاره کرد که نسبت به مهارت و تخصصشان حساس هستند، بنابراین استفاده از جملاتی که متخصص بودن و مهارت داشتن در کارشان را به آنها انتقال دهد می‌تواند بهترین راه برای محبوب‌ شدنتان در نظر آنها باشد.
با انجام این کار نه تنها می‌توانید از دانش آنها استفاده کرده و در نتیجه به دانش بیشتری دست یابید بلکه آنها نیز احساس خوشایندی داشته و میزان علاقه آنها به شما بیشتر خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: