">
تلویزیون چکاد

اساتید دانشگاه‌های افغانستان خواهان اعمال فشار بیشتر بر طالبان هستند

99

شماری از اساتید دانشگاهی، از جمله وزیر پیشین تحصیلات عالی نظام جمهوری با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار اعمال فشار بیشتر بر طالبان شده‌اند.

نویسندگان این نامه از جامعه جهانی درخواست کرده‌اند تا اقدامات تنبیهی علیه طالبان افزایش یابد، در غیر اینصورت اعمال سرکوبگرانه این گروه افزایش خواهد یافت.

در بخشی از این نامه آمده است که زنان باید آزادانه کار و سفر کنند و دختران افغان نیز باید این امکان را داشته باشند که به مکاتب و دانشگاه‌ها برای تحصیل بازگردند.

اساتید دانشگاهی از سازمان ملل و جامعه جهانی خواسته‌اند تا تمامی حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم خود را از طالبان متوقف کنند.

در این نامه گفته شده که طالبان باید در قبال اعمال غیرقانونی خود مسوول شناخته شوند و در چارچوب قوانین بین‌المللی و حقوق بشر تحت فشار و تحریم قرار بگیرند.

این افراد تاکید ورزیده‌اند که طالبان با وعده‌های کاذب و دروغین یک و نیم سال است که محدودیت‌های خود را بر زنان افغانستان و مردم این کشور بیشتر و بیشتر می‌کنند و جامعه جهانی در انتظار روزی است که این گروه به حقوق بشر احترام بگذارد.

این در حالی است که طالبان از یک و نیم سال پیش تاکنون، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را مسدود ساخته و به تازگی تحصیل دختران در دانشگاه‌ها و کار کردن زنان در موسسات و نهادی غیردولتی را نیز ممنوع اعلام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.