فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده آمریکا می‌گوید که ایران و روسیه تلاش دارند نفوذ شان را در افغانستان گسترش دهند.

 

جوزف ووتل، فرمانده مرکزی ارتش آمریکا با بیان این مطلب گفته که روسیه به بهانه تلاش برای پایان دادن به جنگ افغانستان، راهبرد رقابت با ایالات متحده آمریکا را در این کشور پیش می‌برد.

آقای ووتل به صدای آمریکا گفت:” فکر می‌کنم که آنان”روس‌ها” یک راهبردی را دنبال می‌کنند تا با ما رقابت کنند و در هر جایی چه در افغانستان، سوریه و یا کشورهای دیگر می‌توانند نفوذ شان را گسترش می‌دهند”.

وی در کنار این موضوع همچنان گفته که ایران نیز می‌خواهد که درکنار گسترش نفوذش با دولت افغانستان با پیکارجویان طالب در این کشور بازی کند.

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در همایشی در جاکارتا از کشورهای حامی پیکارجویان طالب انتقاد کرده و گفته که این کشورها مانع برقراری صلح در افغانستان می‌شوند.

بر بنیاد اظهارات آقای عبدالله  کشور میزبان پیکارجویان طالب تا هنوز گام‌های بنیادی برای صلح و تشویق پیکارجویان طالب به گفتگوهای صلح بر نداشته است.

در همین حال معین سیاسی وزارت امور خارجه کشور نیز هشدار داده و گفته که اختلاف‌های آمریکا و روسیه از اوکرایین به سمت افغانستان در حرکت است و اگر این رقابت‌ها رسمی شوند، برای افغانستان پیامد تلخی خواهند داشت.

 

بیشتر بخوانید:

آمریکا: روسیه در تلاش رقابت با آمریکا در افغانستان است

آمریکا: روسیه در تلاش رقابت با آمریکا در افغانستان است

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: