شماری از فعالان امور فرهنگی در ولایت هرات از عدم توجه به برخی از آبده‌های تاریخی در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند.

 

فعالان مدنی در ولایت هرات می‌گویند که آبده‌های تاریخی در هرات همواره با بی توجهی حکومت روبرو بوده و به یاد فراموشی سپرده شده است.

آنان می‌گویند که اگر در زودترین فرصت آبده‌های تاریخی در هرات مورد تعمیر و بازسازی قرار نگیرند، بصورت کلی فرو ریخته و کاملا از بین خواهد رفت.

با این حال مسئولان در اداره محلی هرات در یک مصاحبه با تلویزیون چکاد، با پذیرفتن این نگرانی از آغاز برنامه‌هایی بخاطر حمایت از آبده‌های تاریخی در این ولایت خبر داده اند.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات گفت که در این ولایت حدود ۸۰۰ آبده تاریخی وجود دارد که برخی شان بخاطر بی‌توجهی در حال تخریب شدن هستند.

وی افزود که این آبده‌های تاریخی در طول سال‌های گذشته با کمترین امکانات به حال خود شان رها شدند.

او بیان داشت که آنان در طول سال روان خورشیدی نخستین کنفرانس راهبردی میراث‌های فرهنگی را در ولایت هرات برگزار کرده اند.

فرهاد اظهار نمود که مبنی بر حکم رئیس جمهور غنی، آنان یک کمیسیون مدیریت شهری و شهرسازی شهر قدیم را ایجاد کرده اند که مسئولیت بازسازی آبده‌های تاریخی را به عهده دارد.

وی گفت که در این کمیسیون نهادهای شهرسازی و شهرداری نیز ایجاد شده که شهرداری قسمتی از عواید اش را بخاطر بازسازی بناهای تاریخی به مصرف خواهد رساند.

قابل ذکر است که عدم توجه به آبده‌های تاریخی و نحوه روند ساخت و سازها نیز از عواملی عنوان می‌شوند که هرات درج لیست میراث‌های نهاد یونسکو نشده است.

این درحالیست که پیش از این نیز فعالان مدنی بارها از عدم توجه به آبده‌های تاریخی در ولایت هرات ابراز نگرانی کرده اند.

 

بیشتر بخوانید:

گام‌های عملی بخاطر حفاظت از بناهای تاریخی هرات روی دست گرفته شده است

آبده‌های تاریخی در هرات به فراموشی سپرده شده است

https://telegram.me/CHEKADTV

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید: