جمز متیز، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در سفر غیرمنتظره روز گذشته وارد کابل شد و شامگاه دیروز با رئیس جمهور اشرف غنی دیدار کرد.

 

رئیس جمهور غنی در این این دیدار گفت که راهبرد جنوب آسیای واشنگتن، احتمال گفتگو با طالبان و نیز با پاکستان را فراهم ساخته است.

وی افزود که چندی پیش حکومت وحدت ملی به طالبان پیشنهاد صلح را ارائه کرد و تاکنون جوابی از سوی طالبان به حکومت داده نشده است.

سفر وزیر دفاع آمریکا در حالی رخ می‌‍دهد که دو هفته پیش، حکومت افغانستان پیشنهاد صلح را به طالبان داده بود.

در عین حال جمز متیز وزیر دفاع آمریکا گفت که کشور‌ اش خواهان این است که حکومت افغانستان رهبری صلح را به دوش داشته باشد.

وی تصریح کرد که آمریکا چندی پیش با گروه‌های کوچکی از طالبان ملاقات کرده است که در این ملاقات طالبان تمایل صلح با افغانستان را از خود نشان داده اند.

وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان ساخت که تلاش‌های زیادی صورت گرفته که به یک صلح سیاسی برسند نه یک پیروزی نظامی که مردم بی‌گناه قربانی آن باشد.

از سویی هم شماری از منابع از دو پهلو بودن رئیس جمهور غنی ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که غنی از یک‌سو می‌گوید که هیچ‌گاه با طالبان سازش نمی‌کند اما از سویی پیشنهاد صلح را به این گروه ارائه می‌کند.

مقدم امین، آگاه مسایل سیاسی، به این باور است که طالبان به دو دسته تقسیم می‌شوند که یکی از این گروه‌ها به روند صلح پیوسته و ارتباط مستقیم با حکومت افغانستان خواهد داشت و گروه دیگر در مقابل این حکومت مبارزه خواهند کرد.

 

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع آمریکا: با طالبان گفتگو کردیم، آن‌ها تمایل به صلح نشان دادند

وزیر دفاع آمریکا: با طالبان گفتگو کردیم، آن‌ها تمایل به صلح نشان دادند

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: