با گذشت ۱۵ سال اخیر و رونما شدن تحولات عظیمی در عرصه ی تجارت ، صنعت و اقتصاد در افغانستان هنوز ولایت فراه در غرب کشور با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر ، از داشتن شهرک صنعتی محروم است .

 

مسئولان محلی در این ولایت عمده ترین مشکل و معضلی که منجر به این شده است که تا کنون حکومت مرکزی به فکر ایجاد یک شهرک صنعتی در این ولایت نباشد را نبود برق عنوان می کنند.

محمد عارف شاه جهان والی فراه می گوید تا زمانی که به این مشکل رسیده گی نشود ساخت شهرک صنعتی در این ولایت ناممکن خواهد بود.

با این همه رئیس اتاق های تجارت ولایت فراه می گوید : با این که به برخی از بازرگانان فراهی زمین برای ایجاد کارخانه داده شده است اما آنان نسبت به نبود برق در این ولایت هیچ علاقه مندی برای ایجاد کارخانه های صنعتی و تولیدی از خود نشان نداده اند.

با این همه مسئولان شهرداری فراه سخن از ساخت یک شهرک صنعتی به زود ترین فرصت در این ولایت خبر می دهند.

عبدالرحیم اسحاقزی شهردار فراه در مصاحبه ی اختصاصی به تلویزیون چکاد می گوید روند طی مراحل فروش زمین به بازرگانان این ولایت آغاز شده و بزودی ولایت فراه شاهد آغاز به فعالیت یک شهرک صنعتی خواهد بود .

با این همه فعالین مدنی در فراه همواره از این مسئله انتقاد نموده و مسئولان محلی و مرکزی را به بی توجهی در این امر متهم می کنند.

این در حالیست که به جز ولایت هرات در هیچ یک از ولایات زون غرب کشور حتی یک شهرک صنعتی کوچک فعالیت ندارد و این مسئله همواره دامنه ی فقر اقتصادی و معضل بیکاری را در این ولایات گسترده ساخته است .

با این همه باید دید که مسئولان حکومتی که همواره تعهداتی مبنی برایجاد شهرک های صعنتی و گسترش فعالیت های اقتصادی در ولایات محروم کشور داده اند تا چه حد مصمم به تحقق این وعده های خود خواهند بود .

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید: