پولیس برلین یک مرد تونسی را که مظنون به نوعی ارتباط با حمله مرگبار اخیر به بازار کریسمس این شهر توسط انیس عامری است را دستگیر کرده است.
پولیس گفت که این مرد شب پیش از حمله ۱۹ دسامبر با یک کامیون که ۱۲ کشته به جا گذاشت با مهاجم شام خورده بود.
عامری پس از حمله به ایتالیا گریخت جایی که به ضرب گلوله ماموران در میلان کشته شد.
محققان تصور می کنند که بلال ای. ۲۶ ساله یا در برنامه ریزی آن حمله مشارکت داشته یا حداقل از آن خبر داشته است.
پولیس می گوید او را به ظن کلاهبرداری در استفاده از مزایای اجتماعی دستگیر کرده اند چون شواهد کافی علیه او در ارتباط با حمله برلین ندارد.
فراک کولر سخنگوی دادستانی فدرال روز چهارشنبه گفت که مظنون عامری را از پایان سال ۲۰۱۵ می شناخت و آن دو در شب پیش از حمله در رستورانی ملاقات کردند که طی آن “محاوره خیلی تندی” داشتند.
او افزود که خانه این مظنون واقع در یک اقامتگاه پناهجویان جستجو شده و وسایل ارتباطی برای تحلیل ضبط شده است.
گمان می رود که این مظنون از اپریل تا نوامبر ۲۰۱۵ در چند شهر آلمان حداقل از دو نام جعلی استفاده کرده است.
همزمان یک هم اتاقی عامری به عنوان یک شاهد بالقوه موضوع تحقیق است. عامری دو بار در روز ۱۹ دسامبر سعی کرد با او تماس بگیرد هرچند معلوم نیست آن دو صحبت کرده باشند.
عامری چطور فرار کرد
در دو هفته ای که از آن حمله گذشته مقام های دادستانی آلمان گفته اند که اکنون شکی نیست که انیس عامری ۲۴ ساله عامل حمله بود.
محققان سراسر اروپا اکنون تصویری روشن از آنچه در شب حمله گذشت دارند و اینکه او چگونه به ایتالیا گریخت.
پولیس ایتالیا روز چهارشنبه تایید کرد که عامری از یک سلاح برای کشتن لوکاس اوربان راننده لهستانی کامیون و شلیک گلوله در میلان که چهار روز بعد هنگام درگیری با پولیس ایتالیا اتفاق افتاد استفاده کرده بود.
تصور می شود که عامری کمی پیش از حمله به خیابان فردریش-کراس-اوفر رفت و آقای اوربان را کشت. او سپس به یک مسجد رفت و بعد به کامیون بازگشت تا حمله به بازار کریسمس در چند کیلومتری آن نقطه را انجام دهد.
بخش پایانی سفر او از طریق هلند، بلژیک و فرانسه به ایتالیا انجام شد. کلیه این کشورها عضو شنگن هستند و تردد میان آنها نیازمند بازرسی مرزی نیست.

 

بازداشت یک فرد به ظن سازماندهی حملۀ برلین

بازداشت یک فرد به ظن سازماندهی حملۀ برلین

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها : ,,