پایگاه اینترنتی شبکه فاکس نیوز در گزارشی مدعی شد دولت آمریکا برای آزاد کردن ۴ زندانی که در ایران به سر می‌بردند، در ماه جنوری سال جاری میلادی مبلغ ۴۰۰ میلیون دالر پول به ایران پرداخت کرد تا مقام‌های ایرانی با ازادی این ۴ زندانی موافقت کند.
این شبکه در ادامه ادعای خود افزود: این ۴۰۰ میلیون دالر در حقیقت نخستین بخش از پرداخت ۱٫۷ میلیارد دالر طلب ایران از آمریکا بود که در پی امضای توافق‌نامه هسته‌ای، دولت “باراک اوباما”، متعهد به پرداخت آن شده بود.
“جان کربی،” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هرگونه ادعایی مبنی بر اینکه ۴۰۰ میلیون دالر پرداخت شده به ایران، با هدف جلب رضایت مقامات تهران برای آزادی ۴ زندانی یاد شده بوده است را تکذیب کرد.
کربی در این باره گفت: مذاکرات درمورد قرارداد تسلیحاتی با ایران کاملا با گفتگوها برای آزادی ۴ زندانی آمریکایی متفاوت بود. نه تنها این دو موضوع از یکدیگر کاملا جدا بودند؛ بلکه هر کدام بوسیله تیم مذاکره‌کننده متفاوتی در حال پیگیری بود.
کربی در ادامه افزود: پولی که به ایران تحویل داده شد صرفا در ارتباط با شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه بود. تهران به دلیل مسدود شدن دارایی‌هایش در آمریکا از واشنگتن نزد دادگاه لاهه شکایت کرد و پس از آن بخشی از همین دارایی‌ها به ایران بازگردانده شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :