رقم کشته شدن نیرهای امنیتی در ۶ ماه نخست سال روان میلادی ۵۰ درصد افزایش یافته است. بربنیاد یافته‌های نیو یارک تایمز، در شش ماه نخست سال روان میلادی ۴۱۰۰ نفر از نیروهای امنیتی کشته و ۷۶۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
نیویارک تایمز همچنان نگاشته است که طالبان در مقایسه با گذشته اکنون در بخش‌های مختلف افغانستان نفوذ کرده و نیروهای امنیتی افغانستان شکل دفاعی را به خود گرفته اند.
روزنامه نگاشته است که نیروهای افغان بربنیاد طرحی که پس از بیرون شدن نیروهای خارجی روی دست گرفتند در بسیاری از ولسوالی‌های افغانستان حضور دارند؛ اما مورد حمله‌های سنگین طالبان قرار می‌گیرند.
نیویارک تایمز گفته است که بسیاری از سربازان افغانستان برای ماه‌ها اجازه نمی‌یابند تا به رخصتی بروند و در خط مقدم نبرد می‌جنگند.
بربنیاد آمارهای نیروهای ایتلاف در سال گذشته بیش از ۵هزاز از نیروهای امنیتی افغانستان جان‌های خود را از دست داده‌اند.
نظامیان افغانستان پس از خروج بیشتر نیروهای خارجی و پایان نقش جنگی آنان، مسئولیت نبرد و تامین امنیت سراسر کشور را بر عهده گرفتند.
نهادهای امنیتی بارها تاکید کرده‌اند که توانایی رویارویی با هراس‌افگنان، بدون حمایت نیروهای خارجی را دارند. به تازگی هم باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا از واکنش نیروهای افغان در برابر حمله‌های هراس‌افگنان استقبال کرده است.
هم اکنون نظامیان خارجی در چند پایگاه محدود حضور دارند و در جنگ‌ها سهیم نیستند؛ اما گه گاهی عملیات‌هایی را انجام می‌دهند. جنگ یکی دو سال اخیر نظامیان افغانستان گفته می شود که در ۱۳ سال گذشته بی سابقه بوده است. گاهی شده که نیروهای امنیتی در چندین شبه در حال جنگ باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :