مسئولان در وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‎گویند که این اداره پلان دارد تا در آینده نزدیک، ۲۰۰ سردخانه را در سراسر کشور احداث نماید.

 

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری کشور در یک نشست خبری گفت که از این تعداد، ۲۰ سردخانه در سال آینده خورشیدی به بهره برداری سپرده خواهد شد.

وی گفت که کار ۲۰ سردخانه ولایتی و تجارتی تا اخیر سال ۱۳۹۷ اکمال و به بهره برداری می‌‍رود.

ارزش مجموعی این ۲۰ سردخانه حدود ۶۵ میلیون دالر بوده که بیش از ۳۶ میلیون دالر برای سردخانه ولایتی و متباقی به منظور سردخانه تجارتی درنظر گرفته شده است.

از سویی هم مسئولان در اتاق تجارت و صنایع اظهار دارند که عدم مارکت جهت فروش سبزیجات و میوه تازه سبب شده تا این محصولات را پاکستان خریداری نمایند.

آنان باور به این هستند که تاجران پاکستانی حاصلات افغانستان را در سردخانه‌های‌شان نگهداری کرده و در صورت ضرورت آن‌را دوباره به قیمت بلند به افغانستان صادر می‎کنند.

اما مسئولان در وزارت زراعت و مالداری کشور می‎گویند که با ساخت این سردخانه‎ها بیشتر حاصلات باغداران و دهاقین در آن‎ها نگهداری خواهد شد و از چنین کاری جلوگیری خواهد شد.

برخی از کاشناسان امور اقتصادی می‎گویند که اگر امکانات زیربنایی ساخت و فعال نگهداشتن این سردخانه‎ها مهیا شوند، مشکلات اقتصادی باغداران نیز کمتر خواهد شد.

وزارت زراعت و مالداری می‎گوید، تمام امکانات زیربنایی در ساخت این سردخانه‎ها در نظر گرفته شده‎اند.

 

بیشتر بخوانید:

 

200 سردخانه برای نگهداری محصولات باغداری در کشور احداث می‌شود

200 سردخانه برای نگهداری محصولات باغداری در کشور احداث می‌شود

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: