مقام‌ها در یونیسف می‌گویند که عدم بارندگی در زمستان ۱۳۹۶ در افغانستان سبب خشکسالی، کمبود آب آشامیدنی و سوء تغذیه در میان کودکان این کشور شده است.

 

«عادل خودر» رئیس نمایندگی یونیسف در افغانستان گفت که خشکسالی دامن‌گیر ۲۲ ولایت افغانستان شده و اکنون بر زندگی ۱ میلیون از ساکنان این کشور تاثیر گذاشته است.

رئیس یونیسف در افغانستان تصریح کرد که ولایت‌های بادغیس، بامیان، دایکندی، غور، هلمند، قندهار، جوزجان، ننگرهار، نیمروز، نورستان، تخار و ارزگان از ولایت‌هایی هستند که از خشکسالی به شدت آسیب دیده‌اند.

وی افزود که آمار کودکان سوء تغذیه در افغانستان از گذشته بالا بود و با نرسیدن غذای مقوی و آب سالم آشامیدنی این آمار بالاتر شده است.

براساس تحقیقات این نهاد، ۱۰ ولایت افغانستان با عدم امنیت غذایی و کمبود آب آشامیدنی مواجه اند و نیاز جدی به حمایت نهادهای حمایوی دارند.

عادل خودر بیان داشت که حدود ۱.۶ میلیون کودک و نزدیک به نیم میلیون زن حامله و شیرده از سوء تغذیه در سراسر افغانستان رنج می‌برند.

به گفته او تأثیر سوء تغذیه می‌تواند یک عمر دوام یابد و به همین دلیل، یونیسف در حال شناسایی کودکانی است که در معرض خطر هستند.

موصوف خاطرنشان ساخت که براساس ارزیابی اخیر نهاد یونیسف، درحد فاصل ماه‌های جولای و دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، ۱۲۱ هزار کودک زیر ۵ سال دچار سوء تغذیه شده و ۳۳ هزار زن شیر ده و حامله به غذا برای زنده ماندن نیاز دارند.

 

بیشتر بخوانید:

بهره برداری از 32 حلقه چاه آب در بغلان

یونیسف: ۱۰ ولایت افغانستان با کمبود آب آشامیدنی مواجه است

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: