۸ جنگجوی طالب درنتیجۀ عملیات پاک‌سازی نظامیان افغان در مناطق زیر کوه و پرمکان ولسوالی شیندند کشته شدند و ۱۱ تن دیگر هم زخم برداشتند. عبدالرئوف احمدی سخنگوی پولیس هرات به خبرنگار چکاد گفت که در میان کشته‌شده‌های طالبان اجساد ۳ فرمانده سرشناس این گروه ازجمله ملأ سید احمد منیب ولسوال نام نهاد طالبان در ولسوالی ادرسکن دیده می‌شود.
وی گفت که عملیات پاک‌سازی نظامیان افغان در مناطق پرمکان وزیر کوه از دو روزبه این‌سو از طریق زمین و هوا آغازشده و تاکنون به‌شدت جریان دارد.
مناطق زیر کوه و پرمکان در ۱۵ سال گذشته از جمله مناطق امن برای طالبان عنوان می‌شد. چندی پیش ملأ محمد رسول فرمانده جداشده از گروه طالبان در همین منطقه خود را جانشین ملأ محمد عمر رهبر گروه طالبان خطاب کرد.
وی در همایشی که صدها تن از هوادارانش حضور داشتند ملأ اختر منصور را غلام پاکستان خواند و گفت که هدف وی جهاد نیست، تحقق اهداف بیگانگان است.
یکی از خواست‌های اساسی باشندگان هرات انجام عملیات گسترده برای پاک‌سازی منطقۀ زیر کوه از وجود طالبان بود اما در چند سال گذشته ظاهراً هیچ عملیات گسترده‌ای برای سرکوب طالبان در این منطقه انجام نشد؛ اما پس‌ازآنکه در درگیری ذات البینی طالبان، حدود ۵۰۰ تن از هواداران هردو گروه کشته و زخمی شدند حکومت عملیات گسترده نظامی را در این منطقه راه‌اندازی کرده است.
به گفتۀ اداره محلی هرات در این عملیات حدود ۷۰۰ نظامی از نهادهای پولیس، ارتش و امنیت ملی حضور دارند و تا زمان پاک‌سازی کامل زیر کوه و پرمکان از وجود طالبان این عملیات ادامه خواهد داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: