">
تلویزیون چکاد

یافته‌های جدید دانشمندان در مورد انتقال ویروس کرونا

53

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

گروهی از دانشمندان طی یک تحقیق دریافته‌اند که ویروس کرونا در مکان‌های سربسته از طریق هوا به آسانی منتقل می‌شود و تنها نشستن در کنار در یا پنجره باز است که احتمال ابتلا به آن را تا حد قابل توجهی کم می‌کند.

 

پژوهشگران با تمرکز روی مسافران یک بس مسافربری آلوده در چین به این نتیجه دست یافته‌اند و نتایج تحقیق خود را روز گذشته در نشریه «طب داخلی جاما» منتشر کرده‌اند.

این بس مسافربری حامل زائران بودایی در اواخر ماه ژانویه از شهر ووهان مرکز شیوع ویروس کرونا در چین به شهر نینگبو می رفت و یک مسافر حاضر در آن قبل از سفر مبتلا به ویروس کرونا بود.

محققان پی بردند که در پایان این سفر ۲۴ مسافر دیگر حاضر در بس مسافربری به کرونا مبتلا شده‌اند، حتی کسانی که در ردیف آخر با فاصله بسیار دور از زن مبتلا قرار داشتند.

تنها عاملی که ریسک سرایت را کاهش داده است نشستن کنار در یا پنجره قابل باز شدن بوده است.

لینسی مار، پروفسور در رشته مهندسی محیط زیست و از نویسندگان مقاله تازه منتشرشده در این باره گفت: «شواهد اپیدمولوژیک قویا نشان می‌دهد که ویروس از طریق هوا منتقل می‌شود چرا که اگر چنین نمی‌شد، تنها افرادی که نزدیک به فرد مبتلا نشسته‌اند مبتلا می‌شدند. این در شرایطی است که ما سرایت گسترده ویروس را در تمام بس مسافربری شاهد هستیم.

نتایج تحقیق جدید، در کنار انبوهی از مدارک و شواهد دیگر، دانشمندان را به این نتیجه رسانده است که ویروس کرونا می‌تواند از طریق ذرات ریز معلق در هوا منتقل شود و اینطور نیست که راه سرایت آن تنها از طریق قطرات بزرگ خروجی از دستگاه تنفسی باشد.

پیش تر ۲۳۹ دانشمندان از ۳۲ کشور جهان طی نامه ای از سازمان جهانی بهداشت خواسته بودند که با توجه به شواهد موجود مبنی بر انتقال ویروس جدید کرونا از طریق هوا در توصیه های خود تجدیدنظر کند.

یک تحقیق دیگر نیز که به تازگی در نشریه علمی نیچر منتشر شده است نشان می‌دهد ویروس کرونا در قالب ذرات کوچک معلق در هوا می‌توانند تا ۱۶ ساعت در محیط بیرونی دوام بیاورند.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.