به مناسبت ۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان امروز فعالان حقوق زن، اعضای نهادهای مدنی، نماینده‌های نهادهای دولتی و عالمان دین در هرات زیر یک سقف جمع شدند تا به خشونت علیه زنان نه بگویند.
حسینه نیکزاد مسئول شبکه زنان افغان در هرات به خبرنگار تلویزیون چکاد گفت: “سر از فردا کمپاین محو خشونت علیه زنان در تمام زون‌های کشور به مدت ۱۶ روز آغاز می‌شود و در این کمپاین ورکشاپ‌های آگاهی‌دهی حقوق زنان در شهرها و روستاها برگزار خواهد شد.
همچنان خانم نیکزاد افزود شبکه زنان افغان، کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای مدنی خواهان توجه بیش‌تر سران حکومت وحدت ملی به وضعیت زنان در کشور هستند.
در همایش امروز تقاضانامۀ شبکه زنان افغان منتشر شد که در آن آمده بود “ما خواهان موقف واضح و عملکرد جدی ارگ ریاست جمهوری و رییس اجراییه در مورد هر نوع خشونت و حمله بالای زنان هستیم و حکومت وحدت ملی مطابق تعهدات ملی و بین المللی به خصوص پلان عمل ملی افغانستان برای تطبیق قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت ملل متحد، برای قربانیان خشونت ها در زمینه فراهم سازی کمک های مادی، معنوی و صحی مسئولیت خویش را ادا نماید”.
انور متین کارشناس فرهنگی مقام ولایت هرات که در همایش امروز حضور داشت گفت: “ما در عصر عقلانیت زندگی می‌کنیم بازهم زنان در کشور ما سنگسار شده و آتش زده می‌شوند فقر، جهل و بی‌سوادی از عمده‌ترین چالش‌های فرا راه زنان در کشور می‌باشد”.
در سال جاری شبکه زنان افغان، با برگزاری مجلس‌های مشورتی به منظور شناسایی سه چالش مهم خشونت علیه زنان در افغانستان در ارتباط به اولویت راهبردی ( مصونیت اجتماعی و حقوقی زنان ) را در ولایت‌های کابل، بامیان، خوست، پکتیا، کنر، ننگرهار، تخار، بغلان، بدخشان، فراه، هرات، نورستان، پروان، قندهار، سمنگان، میدان وردک و غور دایر نموده است.
در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش هفت درصدی خشونت علیه زنان در کشور خبر می‌دهد.
این کمیسیون گزارش شش ماهه نخست سال ۱۳۹۴ را از موارد خشونت با زنان که در این نهاد ثبت شده را روز گذشته منتشر کرد.
به اساس این گزارش ۲۵۷۹ مورد خشونت در این مدت ثبت شده که اکثریت آن خشونت لفظی، روانی، فیزیکی، اقتصادی و جنسی است.
این آمار نسبت به سال گذشته هفت درصد افزایش یافته است.
قدریه یزدان‌پرست عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که افزون بر این آمار ثبت شده، ۱۹۰ مورد قتل زنان نیز در این کمیسیون مستند شده است.
به گفته وی، تنها ۵۹ نفر از عاملان این قتل‌ها بازداشت شده اند، ۱۳۹ نفر دیگرشان فراری هستند و قضایای آن‌ها مورد پیگرد قضایی قرار نگرفته است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: