در پی حمله هوایی به کلینیک پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان حداقل سه نفر از کارکنان این کلینیک کشته و بیش از ۳۰ نفر دیگر مفقود شدند. این حمله احتمالاً از سوی نیروی هوایی آمریکا صورت گرفته است.
سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد که بیش از ۳۰ نفر در حمله‌ای هوایی به کلینیک این سازمان در شهر قندوز افغانستان مفقودشده‌اند. بر این اساس، درنتیجه اصابت بمب که شب گذشته رخ‌داده است، کلینیک شدیداً آسیب‌دیده و سه نفر از کارمندان هم کشته‌شده‌اند.
بنا بر اعلام پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، احتمالاً نیروی هوایی ایالات‌متحده مسئول این حمله بوده است. بارن جانسن، رییس سازمان پزشکان بدون مرز در افغانستان، گفت که هنوز آمار و ارقام دقیق در مورد تعداد قربانیان در دست نیست. او ضمن ابراز نگرانی شدید از این حمله، از طرفین درگیر در جنگ خواست، امنیت نهادهای غیرنظامی و کارمندان این نهادها را حفظ کنند.
بعد از حمله غیرمنتظره طالبان به قندوز در دوشنبه (۲۸ سپتامبر)، بنا بر اعلام پزشکان بدون مرز، کلینیک این نهاد در قندوز تابه‌حال پذیرای ۳۹۴ مجروح بوده است. بارن جانسن می‌گوید، در هنگام حمله هوایی ۱۰۵ بیمار، خانواده‌های آن‌ها و بیش از ۸۰ کارمند در کلینیک بوده‌اند.
کلینیک پزشکان بدون مرز در قندوز هزینه‌های خود را تنها از طریق کمک‌های خیریه تأمین می‌کند و بیماران را بدون توجه به تعلقات مذهبی و قومی مداوا می‌کند. در حال حاضر نیروهای دولتی افغانستان به کمک ناتو تلاش می‌کنند کنترل شهر قندوز را به‌طور کامل از طالبان پس بگیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: