نیروهای امنیتی در اسرائیل مردی را که قصد داشت با چاقو به یک مأمور پولیس حمله کند، به ضرب گلوله کشتند. این حادثه در نزدیکی ورودی بخش قدیمی شهر بیت‌المقدس اتفاق افتاده است.
پولیس اسرائیل پس از شناسایی هویت این مرد اعلام کرد که او عرب بوده است. تنش بین فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی در چند هفته گذشته به‌شدت افزایش‌یافته.
درگیری‌ها تقریباً از حدود یک ماه پیش و در آستانه آغاز جشن‌های سال نو یهودی در مسجدالاقصی آغاز شد.
مسجدالاقصی هم برای یهودیان و هم برای مسلمانان مکانی مقدس است، اما برای جلوگیری از تنش‌های مذهبی، یهودیان اجازه ندارند در مسجدالاقصی عبادت کنند یا از آداب‌ورسوم و نشانه‌های خود استفاده کنند و فقط در ساعت‌هایی خاص اجازه ورود به مسجد رادارند.
برای اطمینان از رعایت این قوانین، پولیس مرتب به مسجد سر می‌زند، اما مسلمانان این بازدیدها را عامل تحریک و تنش می‌دانند و نگران هستند که دولت اسرائیل قصد تغییر قوانین فعلی را داشته باشد.
فعالان یهودی هم به نداشتن اجازه نیایش و عبادت در محوطه مسجدالاقصی معترض‌اند و خواستار تغییر قوانین شده‌اند. تابه‌حال یهودیان از اجرای مراسم در مسجدالاقصی پرهیزکرده و به‌جای آن مراسم خود را در پای دیوار ندبه به‌جا می‌آورند.
برای مقابله با ناآرامی‌ها، اسرائیل تدابیر امنیتی شدیدی را به اجرا گذاشته و رفت‌وآمد فلسطینیان به محدوده قدیمی بیت‌المقدس را محدود کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: