طالبان نخستین حمله تهاجمی نیرومندشان را در سال ۱۳۹۵ امروز در شهر کابل انجام دادند.
در این حمله حدود ۴۰۰ تن ازجمله غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.
طالبان این حمله را شهادت‌طلبانه عنوان کرده گفتند که چند جنگجویشان این حمله را به ریاست ۱۰ محافظت از رجال برجسته اداره عمومی امنیت ملی انجام دادند.
طالبان درسایت رسمی‌شان امارت اسلامی نگاشته‌اند که ساعت ۹ صبح امروز نخست یک فدایی‌شان مواد انفجاری موتر حاملش را در دروازه ورودی اداره مذکور منفجر ساخته و راه را به مهاجمین دیگر بازساخته است.
مقام‌های امنیتی کشور می‌گویند که در این رویداد ۲۸ تن ازجمله نظامیان و غیرنظامیان کشته شدند و بیش از ۳۳۰ تن دیگر هم زخم برداشتند.
وزارت صحت عامه کشور گفته که با در نظر داشت وضعیت زخمیان این رویداد امکان افزایش جان‌باختگان این حمله وجود دارد.
گفته‌شده در این حمله شماری از محافظان خاص رییس‌جمهور، رییس اجراییه، چند تن از اقارب نزدیک کارمندان ارگ ریاست جمهوری و همچنان اقارب سرور دانش معاون رییس‌جمهور کشته شدند.
محمد اشرف غنی رییس‌جمهور کشور در نخستین دقایق بروز این رویداد آن را تقبیح کرد.
حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور نیز با پخش خبرنامه‌ای این حمله طالبان را تقبیح کرد.
کرزی گفت نباید بیش‌ازاین مردم بی‌گناه کشور قربانی جنگ شوند.
دکتر عبدالله رییس اجراییه حکومت پس از ظهر امروز به محل رویداد حضور یافته و دریک نشست خبری به رسانه‌ها گفت که طالبان در جنگ رویارو شکست خوردند اما حالا خواستند که با یک حمله بزدلانه بار دیگر مردم افغانستان را به گلیم غم بنشانند.
اما حقیقت امر این است که طالبان در ادامه عملیات بهاری‌شان به امن‌ترین نقطۀ پایتخت حمله کردند و سنگین‌ترین تلفات را به نظامیان و غیرنظامیان وارد ساختند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: