گزارش جدید خانه آزادی از وضعیت آزادی های اینترنتی در سال جاری میلادی نشان می‌دهد که مشابه سال گذشته همچنان بیشترین محدودسازی اینترنت در جهان از سوی چین انجام می‌شود و پس از آن، ایران و سوریه به طور مشترک رتبه دوم را به خود اختصاص دادند.
خانه آزادی، نهادی که آزادی‌های مدنی را در جهان سنجش می‌کند، در گزارش سال گذشته خود ایران را پس از سوریه، در مقام سوم محدودکنندگان آزادی اینترنت قرار داده بود اما در رتبه‌بندی جدید این نهاد، ایران در کنار سوریه به نمره ۸۷ از ۱۰۰ در محدود کردن اینترنت دست‌یافته است.
این رتبه‌ بندی بر اساس سه شاخص محدودیت دسترسی، محدودیت محتوایی و نقض حقوق کاربران صورت گرفته است.
بنا بر این گزارش، بهترین وضعیت آزادی اینترنتی در جهان در سال ۲۰۱۶ در کشور ایسلند و استونی برقرار بوده‌ و پس از آن به ترتیب ایالات متحده، آلمان، استرالیا و جاپن قرار دارند.
این گزارش یادآوری کرده که سال ۲۰۱۶ ششمین سال متوالی است که وضعیت آزادی اینترنتی در جهان بدتر می‌شود، و در این سال وضعیت آزادی اینترنت در ۳۴ کشور جهان نسبت به سال پیش بدتر ارزیابی شده است.
فیصدر این ۳۴ کشور، اوگاندا، بنگلادش، کامبوج و اکوادور قرار دارند که در رتبه‌بندی سالانه چهار تا شش رده سقوط کرده‌اند.
بر اساس گزارش این سازمان در سال ۲۰۱۶ تنها ۲۴ فیصد از کاربران اینترنت در جهان، به آزادی اطلاعات دسترسی داشته‌اند.
آزادی ۲۹ فیصد از کاربران تا حدی محدود شده، و ۳۵ فیصد از کاربران، در دسترسی به اینترنت آزادی ندارند.
سال ۲۰۱۶ ششمین سال متوالی است که وضعیت آزادی اینترنتی در جهان بدتر می‌شود، و در این سال وضعیت آزادی اینترنت در ۳۴ کشور جهان نسبت به سال پیش بدتر ارزیابی شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: