به گفته منابع، رهبران پیکارجویان طالب در این دیدار از مقام‌های افغان خواستند که در برگزاری انخابات صلح‌آمیز، آنان را همکاری نمایند.

 

رهایی شماری از زندانیا پیکارجویان طالب یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در نشست نمایندگان حکومت و پیکارجویان طالب در عربستان سعودی بوده است.

رهبران پیکارجویان طالب در این نشست خواستار رهایی شماری از زندانیان شان از سوی مقام‌های افغان شدند.

یکی از مقام‌های پیکارجویان طالب به رسانه های گفت: “تعدادی کوچک از زندانیان ما که اتهامات بر آنها اندک بودند، همین اکنون رها شده و آزادی باقی مانده زندانیان در سه کتگوری نظر به اهمیت شان، تنظیم گردیده است.”

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات اطمینان از برگزاری آرام و بدون خشونت آن از اولویت‌های کاری حکومت افغانستان و شرکای بین المللی آن عنوان می‌شود.

در این رابطه اما مقام‌های حکومتی افغانستان و ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی پیکارجویان طالب چیزی نگفته اند.

این در حالی است که اخیرا مقام‌های آمریکایی ادامه مذاکره با پیکارجویان طالب را رد کرده و گفته که قصد دارد در گفتگوهای صلح افغانستان به رهبری افغان‌ها اشتراک نماید.

از سویی نیز یکی از رهبران پیکارجویان طالب گفته است: “عدۀ از مقام‌های ارشد ما طرفدار گفتگو با حکومت افغانستان نیستند، زیرا ما تاکنون آنها را دست نشانده خوانده و گفتگو با آنها را رد می کنیم.”

وی گفتگو‌ها با آمریکایی‌ها را نیز به دلایل گوناگون ناکام عنوان کرده است.

بر بنیاد اظهارات این رهبر پیکارجویان طالب، رهبران آنها باخواست آمریکا برای آتش‌بس توافق ندارند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی برخی از رسانه‌ها، با وجود این تماس‌ها اما نشست رسمی تا کنون برگزار نشده است.

در همین حال رهبران پیکارجویان طالب گفته اند که تنها دلیل موافقت آنان برای برگزاری این نشست گفتگو روی تبادله زندانیان و خارج شدن رهبران شان از فهرست سیاه سازمان ملل بوده است.

 

بیشتر بخوانید:

پیکارجویان طالب با مقام‌های افغان در عربستان سعودی ملاقات کردند

پیکارجویان طالب با مقام‌های افغان در عربستان سعودی ملاقات کردند

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: