پیشرفت فناوری، پای خود را به دامداری نیز باز کرده است و دامداران می‌توانند بسیاری  امور ازجمله وظایف سگ گله را به پهپادها بسپارند.

 

از آنجا که در چند سال اخیر، دامداران بیشتری شروع به استفاده از فناوری برای مزارع خود کرده‌اند، پهپاد جدیدی برای این منظور تولید شده‌ است.

آدام کر، متخصص پهپاد از شرکت DJI Ferntech  می‌گوید، که به‌کارگیری پهپادها برای مصارف دامداری باعث شده است تا نمایشگاه ملی دامداری در “همیلتون” به یکی از بزرگ‌ترین رویدادها در تقویم این شرکت تبدیل شود، کشاورزان در طول،۲ سال گذشته از فناوری پهپاد برای کارهای خطرناک، کثیف یا حتی کسل‌کننده استفاده کرده‌اند.

کوری لامبث،‌ دامداری که در مزرعه‌ی گاو و گوسفند ” نورث کنتربری، نزدیک روتردام” فعالیت دارد، از این پهپادها برای اموری نظیر جابه‌جایی دام، کنترل کارآمدتر، میزان آب و خوراک استفاده می‌کند.

او‌می‌گوید، بهترین زمان برای استفاده از پهپاد در فصل زمستان است که به‌خاطر سرمای هوا نمی‌خواهم از خانه بیرون بروم. پهپادم را به اطراف مزرعه به حرکت درمی‌آورم تا مطمئن شوم که همه‌ی دام‌ها پشت حفاظ هستند،علاوه ‌براین زمان وضع‌حمل گوسفندها می‌توانیم‌ ازطریق زوم دوربین موجود در پهپاد اوضاع را زیر نظر داشته باشم و هیچ مزاحمتی برای گوسفند نر ایجاد نکنم.

قیمت آخرین مدل پهپاد شرکت DJI Mavic معادل ،۳۵۰۰ دلار است که می‌تواند صداها را ضبط کرده و آن را ازطریق اسپیکر پخش کند، به‌عنوان‌مثال صدای پارس سگ یا سایر صداها را بسیار بلند در سراسر مزرعه پخش می‌کند.

آقای لامبث افزود،همین ویژگی پهپاد به دامداران کمک می‌کند تا حیوانات را سریع‌تر جمع کنند و در مقایسه با سگ گله، استرس کمتری به گاوها و گوسفندها وارد شود. گاوها گاهی اوقات نسبت به گوساله‌هایشان حالت دفاعی دارند و درنتیجه موقع نزدیک‌شدن سگ گله به گوساله، سعی می‌کنند به او حمله کنند،اما این موضوع درباره‌ی پهپاد اتفاق نمی‌افتد. بااینکه شاید برخی دامداران استفاده از پهپاد را نشانه‌ی تنبلی بدانند،‌ اما پهپادها می‌توانند باعث صرفه‌جویی در زمان و پول شوند.

 

بیشتر بخوانید:

پهبادها جای سگ های گله را می‌گیرند

پهبادها جای سگ های گله را می‌گیرند

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :