مراد شریفی، پناهجوی افغانی است که در بلغارستان خشونت و تبعیض اجتماعی به ویژه زنان را به تصویر می کشد.
مراد شریفی از ولایت دایکندی افغانستان است و مدتی در کابل زندگی کرده و سازمان اجتماعی زنان دایکندی را نیز در آن شهر ایجاد کرده است.
این نقاش افغانی، نقاشی های خود را در صوفیا پایتخت بلغارستان زیری نام (جنس دوم) به نمایش گذاشت که هدفش به تصویر کشیدن رنج‌های زنان کشور گفته شده است.
آقای شریفی گفته است که با تصویر کشیدن واقعیت درد و رنج زنان افغانستان قصد توهین به کسی را ندارد اما او برخلاف شماری از هنرمندان بیشتر تلاش می کند که واقعیت های عینی در جامعه را به تصویر بکشد.
گفته می شود که این پناهجوی افغانی در مدت سه سال چهار نمایشگاه در اردوگاه مرکزی پناهجویان در صوفیا و در دفتر نمایندگی سازمان صلیب سرخ ترتیب کرده که با حمایت مردم و توجه شدید شماری از شهروندان بلغارستان مواجه شده است.
مراد شریفی در گزارشی گفت: من در سفر غذا کم خوردم تا پول‌هایم را پس ‌انداز کرده و واقعیت‌های زشت را به زبان رنگ در تابلو ها باز گو کنم.
آقای شریفی نیز افزوده است که او نقاش حرفه‌ای و وابسته به کدام جهت سیاسی نیست تنها با نقاشی هایش می خواهد خشونت در مقابل زنان، خشونت های خانوادگی، تبعیض در مقابل اقلیت‌های دینی و مذهبی، دادگاه‌های صحرایی، تخریب آثار باستانی و اوضاع سیاسی افغانستان را بازگو کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: