فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان صبح روز سه شنبه وارد آنکارا، پایتخت ترکیه شد. این نخستین سفر یک مقام آلمانی پس از کودتای نافرجام ماه سرطان ۹۵ در ترکیه است که پیامدهای آن به سردی در روابط دو کشور منجر شد.
آقای اشتاین مایر پیش از سفر به ترکیه نسبت به بازداشت های گسترده، اخراج ها، سرکوب رسانه ها و اپوزیسیون ابراز نگرانی کرده و درباره قطع مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هشدار داده بود.
ترکیه معتقد است که در جریان کودتا در این کشور، آلمان حمایت لازم را از دولت آنکارا نداشته و به درخواست ترکیه برای استرداد کسانی که در گروه عبدالله گولن، رهبر اپوزیسیون ترکیه عضو هستند، پاسخ نداده است. در مقابل آلمان نیز اقدامات دولت ترکیه در واکنش به کودتا، از جمله دستگیری های گسترده مخالفان و بازداشت روزنامه نگاران را مغایر با دمکراسی، آزادی بیان و اصول و ارزش های اتحادیه اروپا می داند.
از زمان کودتای شکسته خورده در ترکیه بیش از ۱۱۰هزار نفر در این کشور از کار اخراج شده یا به حالت تعلیق درآمده اند، ۳۶هزار نفر دستگیر شده اند و بیش از ۱۳۰ رسانه نیز تعطیل شده است.
قرار است آقای اشتاین مایر در این سفر با بن علی یلدرم، نخست وزیر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز دیدار و گفت وگو کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: