بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با انتقاد از اظهارات امروز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفت [آیت‌الله] “خامنه‌ای جای کوچک‌ترین توهمی برای حامیان توافق [اتمی] باقی نمی‌گذارد. او به‌روشنی آمریکا را شیطان بزرگ می‌خواند و از قصد ایران برای نابودی اسرائیل می‌گوید.”
بنیامین نتانیاهو بارد حرف‌های رهبر ایران گفت اسرائیل نابود نخواهد شد. او گفت: “اسرائیل کشوری قوی است و قوی‌تر هم خواهد شد. اما نتیجه‌ای که می‌شود از حرف‌های رهبر خودکامه تهران گرفت این است که همه کشورهای مسئول باید برای توقف تجاوز و ترور ایران، که متأسفانه به‌واسطه توافق تشدید می‌شود، همکاری کنند.”
آیت‌الله خامنه‌ای در ١٨ سنبله، با اشاره به توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهان گفت: “برخی صهیونیست‌ها گفته‌اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته‌ای، ۲۵ سال از دغدغه‌ی ایران آسوده شده‌ایم اما ما به آن‌ها می‌گوییم شما ۲۵ سال آینده را، اصولاً نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت.”
آقای خامنه‌ای تأکید کرد تا آن موقع هم “روحیه‌ اسلامی مبارز، حماسی و جهادی، صهیونیست‌ها را راحت نخواهد گذاشت.”
بنیامین نتانیاهو به‌محض ورود به لندن به این گفته‌ها واکنش نشان داد. همزمان با سفر نخست‌وزیر اسرائیل به لندن، طرفداران فلسطین و طرفداران اسرائیل مقابل هم صف‌آرایی کردند. تجمع آن‌ها در نزدیکی مقر نخست‌وزیر بریتانیا برگزار شد که از بنیامین نتانیاهو پذیرایی می‌کند.
خبرگزاری فرانسه می‌گوید صدها طرفدار فلسطینیان و حدود صد طرفدار اسرائیل در این تجمع حضورداشته‌اند. بنیامین نتانیاهو در حالی به لندن سفرکرده است که دولتش به خاطر ادامه سیاست شهرک‌سازی در اراضی اشغالی موردانتقاد گسترده بین‌المللی است. علاوه بر این ناظران سیاست بین‌الملل می‌گویند دستیابی ایران به توافق هسته‌ای، به‌رغم فشار شدید اسرائیل و تلاش‌های بی‌سابقه بنیامین نتانیاهو، موضع اسرائیل را تضعیف کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: