امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید اگر این خبر که آمریکا بحث را در بارۀ سرنوشت افغانستان با پیکار جویان طالب  آغاز کرده درست باشد، در این صورت، زمان آن است تا  حوزۀ مقاومت برای دفاع از مردم افغانستان که در برابر هراس‌افگنی طالبان ایستاده اند، آماده گی‌ها را آغاز کند.

 

یک روز پس از آن‌که گروه پیکارجویان طالب تایید کرد که نمایندگان این گروه با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی  ویژه‌  آمریکا برای صلح افغانستان، در قطر دیدار کرده اند، شماری از سیاسیون و  اعضای شورای ملی کشور در این باره واکنش نشان دادند.

بعضی از مقام های پیشین پیکارجویان طالب، در باره‌ی نتایج مثبت این گفتگوها محتاطانه ابراز خوشبینی کرده و گفته اند که دوطرف دربار‌ه‌ی چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان در آینده‌ی نزدیک صحبت خواهند کرد.

سید اکبرآغا، یک مقام پیشین رژیم پیکارجویان طالب گفته که پیکار جویان طالب با آمریکای‌ها تاکنون تنها پیرامون  چگونگی بیرون شدن خارجی‌ها از افغانستان صحبت کرده‌اند.

به گفته او در صورتی که نظامیان خارجی از افغانستان بیرون نشوند، برقراری صلح دایمی در افغانستان ناممکن خواهد بود.

غیر بهیر، عضو حزب اسلامی و عضو مجلس بزرگان می گوید که باید دو طرف ” پیکار جویان طالب و حکومت افغانستان” روی یک طرح به توافق برسند.

با این همه رحیم بیک یعقوبی، عضو شورای عالی صلح در کشور گفته که پروسه صلح، یک پروسه مهم و اما پیچیده است و به همین دلیل نمی شود به زودی نتیجه قناعت بخشی از بحث ها در مورد صلح افغانستان گرفت.

 

بیشتر بخوانید:

واکنش امرالله صالح به دیدار خلیل‌زاد با نمایندگان پیکارجویان طالب

واکنش امرالله صالح به دیدار خلیل‌زاد با نمایندگان پیکارجویان طالب

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: