وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی کشوربا وزارت ساینس و تکنالوژی چین روی همکاری در زمینه تکنالوژی معلوماتی به توافق رسیده است.
هیأت وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان از تاریخ ۱۲ تا ۱۴ ماه جاری میلادی (جون) برای شرکت در دومین نشست منطقه‌ای وزارت ساینس و تکنالوژی چین زیر نام “انتقال تکنالوژی و نوآوری‌های مشترک چین و کشورهای جنوب آسیا” به چین سفر کرد.
وزارت مخابرات افغانستان گفته است که هدف از برگزاری این نشست، افزایش همکاری‌ها در عرصه ساینس و تکنالوژی و انتقال‌ دانش و تجارب تکنالوژی معلوماتی بین کشورهای منطقه و شناسایی میکانیزم‌های عملی برای همکاری در راستای توسعه تکنالوژی بود.
یین هیجون، معین وزارت ساینس و تکنالوژی چین در این دیدار گفت که کشورش متعهد است تا در راستای فراهم کردن زمینه‌ دیدارهای آموزشی بین نسل جوان دو کشور، فرصت‌های تحقیقی برای دانشجویان و محققان رشته ساینس و تکنالوژی افغانستان، اعطای ۱۰ تا ۱۵ بورسیه تحصیلی سالانه برای انجینران افغان در رشته‌های تخصصی از جمله تکنالوژی فضایی، حکومت‌داری الکترونیک و تحقیقات علمی، کمک مالی و تخنیکی به وزارت مخابرات افغانستان در راستای ایجاد شهرک‌های تکنالوژی معلوماتی همکاری کند.
در این نشست، هیأت افغانستان با مسؤولان مرکز انتقال تکنالوژی چین – جنوب آسیا تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند و کمیته‌ای تخنیکی مؤظف شده تا در راستای تطبیق تفاهم‌نامه و فعال‌سازی نمایندگی این مرکز در افغانستان کار کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: