نویسنده گزارش: احمد سهیل نصیری

مسئولان ادارات آب رسانی، زراعت و حوزه دریایی هریرود مرغاب از کاهش آب‌های زیرزمینی در آینده‌ نزدیک ابراز نگرانی می‌کنند.

 

آنان می‌گویند که ساکنان شهر و کشاورزان ولسوالی‌های هرات دست به حفر چاه‌های عمیق در این ولایت می‌زنند که باعث کم شدن آب‌های زیر زمینی خواهد شد.

مسئولان اداره آب رسانی هرات بر این باور هستند که حفر چاه‌های عمیق از سوی شماری از ساکنان این ولایت باعث می‌گردد تا در آینده هرات با کم آبی مواجه شود.

«راتب حمیم» رییس اداره آب رسانی هرات می‌گوید که استفاده از سولر پمپ‌ها برای کشیدن آب از سوی کشاورزان باعث کاهش سطح آب‌های زیر زمینی شده است.

بحران کم آبی، موضوعی است که افغانستان شاید کمتر نسبت به کشورهای همسایه با آن روبرو بوده، اما حفر بی‌رویه‌ چاه‌های عمیق هم نگرانی شماری از مسئولان اداره آبرسانی حوزه غرب کشور را در پی داشته است.

دیده می‌شود که در شهر و ولسوالی‌های هرات کشاورزان دست به حفر چاه‌های عمیق به گونه خود سر می‌زنند که این امر سبب پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی می‌شود.

اما حالا رییس حوزه دریایی هریرود مرغاب می‌گوید که به هیچ کس مجوز حفر چاه‌های عمیق را نداده است.

« نور احمد بارز» رییس حوزه دریایی هریرود مرغاب گفت که برای جلوگیری از حفر چاه‌های عمیق از این پس به کسی مجو حفر چاه عمیق داده نخواهد شد.

در همین حال مسئولان اداره زراعت هرات نیز سال گذشته را بدترین سال برای کشاورزان در این ولایت عنوان می‌کنند.

«نصیر احمد قاضی زاده» سرپرست آمریت آبرسانی اداره زراعت هرات می‌گوید که از این ناحیه برای کشاورزان هرات خسارات هنگفتی در سال جاری وارد شده است.

از سویی هم فعالان مدنی هرات کمبود آب در سطح  شهر و ولسوالی‌های این ولایت را نگران کنند می‌خوانند.

جواد عمید یکی از فعالان مدنی هرات بر این باور است که دولت باید در قبال کاهش آب‌های زیرزمینی‌ برنامه‌های استراتژیکی روی دست بگیرد.

با این همه مسئولان اداره محلی هرات می‌گویند که خشکسالی در سال جاری سبب شده تا مردم دست به حفر چاه‌های عمیق در این ولایت بزنند.

دیده شود که با توجه به حساسیت موضوع ادارات ذیصلاح تا چه حد می‌توانند در قسمت جلوگیری از حفر خودسرانه چاه‌های عمیق اقدام عملی داشته باشند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :