مسئولان کمیته مصئونیت خبرنگاران حوزه غرب کشور از افزایش موارد خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی میکنند.

 

در مراسمی که صبح امروز به هدف گرامی داشت از روز بین المللی ختم معافیت جرایم علیه رسانه ها و خبرنگاران  با حضور شماری از مسئولان ادارات دولتی، خبرنگاران و فعالین مدنی هرات در این ولایت برگزار شد مسئولان کمیته مصئونیت خبرنگاران حوزه غرب کشور آمار خشونت علیه خبرنگاران را نسبت به سال قبل آن، نگران کننده عنوان نمودند.

به اساس آمارها در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۷۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران در سطح کشور اتفاق افتاده و ۱۰ خبرنگار و یا کارمند رسانه نیز به صورت مستقیم توسط تروریستان و یا در جریان حملات انتحاری جان باختند.

افزایش ۳۵ درصدی موارد خشونت علیه خبرنگاران طی شش ماه اول سال جاری نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته، نگرانی خبرنگاران حوزه غرب کشور را نسبت به وضعیت کاری شان بیشتر ساخته است.

هرچند هرات نیز از جمله ولایاتی می باشد که میزان خشونت علیه خبرنگاران در آن زیاد است اما مسئولان در اداره محلی هرات تاکید دارند که روند رسید گی به موارد خشونت علیه خبرنگاران در این ولایت بهتر شده است.

بر اساس آمار سازمان یونسکو،  افغانستان با از دست دادن سیزده خبرنگار و کارمند رسانه ای در کنار مکسیکو، در سال ۲۰۱۶ درصدر فهرست کشور هایی قرار گرفت که بیشترین تعداد کشته شد گان را در میان خبرنگاران و کارمندان رسانه یی دارند.

بر بنیاد همین آمار در یازده سال گذشته ۹۳۰ خبرنگار و کارمند رسانه ای در جهان کشته شدند و از این میان تنها ۱۰ درصد عاملین آن تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :