شماری از خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه‌های هرات از افزایش خشونت علیه خبرنگارن در این ولایت نگران اند و از حکومت می‌خواهند تا به این خشونت‌ها نقطه پایان بگذارند.

 

«شاپور صابر» یک تن از خبرنگاران در هرات می‌گوید که در تازه ترین مورد قتل یک خبرنگار محلی در ولایت قندهار خبرنگاران را در سراسر کشور نگران ساخت.

در عین حال «قدیر شاهین» دیگر از خبرنگاران در هرات گفت که خبرنگاران در افغانستان بخصوص در زون غرب کشور، هیچ نوع مصونیت جانی از سوی دولت و نهادهای حمایوی ندارند.

وی از تمام نهادهای حمایوی رسانه‌ها خواست تا برنامه‌های جدی از بهر حمایت و حفاظت جان خبرنگاران در حین انجام وظیفه روی دست بگیرند.

این نگرانی‌ها در حالی اوج گرفته که روز گذشته یک خبرنگار محلی در قندهار از سوی افراد ناشناس به قتل رسید.

پس از سقوط حاکمیت طالبان افغان ها از نعمت آزادی مطبوعات بهره مند شدند، اما در ۱۶ سال گذشته با وجود حمایت‌های قانونی از آزادی مطبوعات، خبرنگاران زیادی در این کشور قربانی شدند.

با این حال تعدادی از خبرنگارن هرات در دفتر نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد ولایت هرات گِردهم آمده اند و از حکومت می‌خواهند تا به سریال خشونت علیه خبرنگاران پایان دهند.

با این حال «حامد مومن» مسئول دفتر نی در هرات، ادامه چنین خشونت‌ها را علیه خبرنگاران نگران کننده عنوان کرده و می‌گوید که اگر دولت توجه جدی برای پایان دادن به خشونت علیه خبرنگاران نکند صدمه‌ی بزرگی به آزادی بیان خواهد رسید.

قتل یک خبرنگار در قندهار در حالی صورت می‌گیرد که براساس بررسی سازمان گزارشگران بدون مرز، افغانستان از نظر آزادی مطبوعات در رده ۱۱۸هم قرار دارد و ۲ رتبه نسبت به سال گذشته صعود کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

نگرانی نهادهای حامی رسانه‌ها از نبود مصونیت جانی خبرنگاران

نگرانی نهادهای حامی رسانه‌ها از نبود مصونیت جانی خبرنگاران

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: