نویسنده گزارش: احمد سهیل نصیری

شماری از ساکنان و فعالان مدنی در هرات می‌گویند که پیکارجویان طالب در حملات انتحاری و انفجاری شان، به حفاظت از جان غیرنظامیان تا کنون توجه نداشته اند.

 

«بصیر احمد یوسفی» یکی از ساکنان ولایت هرات به تلویزیون چکاد گفت که حفاظت از غیرنظامیان هیچ گاه در حملات انتحاری و انفجاری، مورد توجه مخالفان مسلح و پیکارجویان طالب قرار نگرفته است.

وی افزود که غیرنظامیان بدون هیچ گناهی قربانی حملات تروریستان می‌شود.

با این حال ساکنان هرات، از طرف های درگیر می‌خواهند تا در حملات شان به حفاظت از جان غیرنظامیان توجه داشته باشند.

در همین حال فعالان مدنی هرات می‌گویند که همواره در حمله های مخالفان مسلح، غیرنظامیان بیشتر از نظامیان تلفات داده اند.

«عبدالواسع سیدی» فعال مدنی در هرات گفت که پیکارجویان طالب باید در حین حملات تهاجمی و تروریستی شان به جان غیرنظامیان دقت داشته باشند.

پیش از این سخنگوی پیکارجویان طالب در صحبت با نیویارک تایمز گفته بود این گروه حملات انتحاری را در مناطق غیر نظامی ممنوع اعلام کرده و پس از آغاز آتش‌بس، هیچ حمله‌ای انتحاری در شهر کابل انجام نداده است.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان به نیویارک تایمز گفته است که به افراد این گروه دستور داده شده تا در شهرها و مناطقی که باعث تلفات غیر نظامیان می‌شود، حمله انتحاری انجام ندهند.

اما در اعلامیه ی که از طرف سخنگوی گروه طالبان به نشر رسیده، سخنگوی این گروه گزارش‌ها مبنی بر این که رهبری طالبان دستور توقف حملات انتحاری در شهرها را صادر کرده‌، را رد نموده است.

در این اعلامیه گفته شده که نیویارک تایمز از مصاحبه سخنگوی این گروه تعبیر نادرست دانسته و یا هم سخنان وی را عمداً تحریف کرده است.

گزارش تازه سازمان ملل متحد در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی، یک درصد افزایش تلفات غیر نظامیان را در مقایسه با شش ماه ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸، حدود ۱۶۹۲ غیرنظامی کشته شده‌اند که داعش مسئول ۵۲ درصد مرگ غیرنظامیان و پیکارجویان طالبان مسئول ۴۰ درصد تلفات غیرنظامی معرفی شده است.

این در حالیست که روزنامه نیوریارک تایمز، به نقل از مقامات افغان و طالبان گفته است که به دلیل نگرانی از تلفات افراد غیرنظامی، در ساحات غیرنظامی حملات انتحاری را انجام نمی‌دهند.

اما کارشناسان سیاسی در هرات به این باور اند که اگر طالبان میخواهند در حملات شان به حفاظت از جان غیرنظامیان توجه داشته باشند، باید در عمل ثابت سازند.

این درحالیست که در این اواخر محافل صلح خواهی در مورد پروسه صلح و آتش بس بین مخالفان مسلح و حکومت در داخل و خارج از کشور گرم شده است.

اما آن چه شهروندان کشور میخواهند و همواره در راه آمدن آن طی بیش از ۱۵ سال از آغاز حکومت انتقالی، چشم به راه اند. اما تا کنون محقق نشده است.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :