هرات، ولایتی که بیش از ۶۰ هزار معتاد به مواد مخدر را در خود جای داده است.

 

از سویی هم  نزدیک به ۶۰ درصد معتادین هرات افرادی گفته می شوند که در کشور ایران به مواد مخدر معتاد شده اند.

افزون بر این حضور پر رنگ معتادین در بلوار های شهر هرات و استفاده آنان از انواع مواد مخدر در مکان های عمومی، باعث نگرانی شهروندان این شهر شده است.

هرچند تا حال به خاطر رفع این معضل اقدام جدی نشده است اما ظاهرا اداره محلی هرات با همکاری چندین نهاد دیگر در راستای جمع اوری معتادین خیابانی از سطح شهر، آستین برزده اند.

برای حدود ۶۰ هزار معتاد به مواد مخدر ولایت هرات تنها ۳۴۵ بستر درمانی  دولتی وجود دارد، و سالانه نزدیک به ۲ هزار تن در این  بستر ها درمان می شوند.

اما با همه تلاش های مسئولان اداره مبارزه با مواد مخدر و ده ها ارگان دولتی و غیر دولتی دیگر در راستای محو کشت مواد مخدر و کاهش شمار معتادین، هنوز هم رقم معتادین به مواد مخدر در هرات روبه افزایش است.

در همین حال برخی از اعضای شورای ولایتی هرات برنامه های ریاست مبارزه به مواد مخدر این ولایت را در راستای کاهش سطح کاشت و پایین آمدن میزان معتادین در این ولایت را شعار های روی کاغذ میدانند و طرح جدید این ریاست را مبنی بر انتقال معتادینی که سکونت اصلی شان ولایات دیگر است را عملی نمی دانند.

هرچند به باور برخی اعضای شورای ولایتی هرات، طرح جمع آوری معتادین خیابانی  نتیجه موثری نخواهد داشت اما شماری از شهروندان هرات امیدوارند که به معضل معتادین خیابانی در این شهر نقطه پایان گذاشته شود.

از سویی هم ناگفته نباید گذاشت که در سال های اخیر زعفران که به طلای سرخ مسمی است  کشت جایگزین مواد مخدر در بسیاری از ولسوالی های هرات از جمله، گذره، انجیل، کرخ و ادرسکن شده است.

اما با آنهم هنوز بیش از ۲۰۰ هکتار زمین زراعتی در ولسوالی های شیندند و ادرسکن هرات زیر کشت مواد مخدر قرار دارد.

آنچه که نماینده مردم درشورای ولایتی آن را طرح روی کاغذ می خواند و سایر مسئولان محلی عملی می دانند را باید با گذر زمان تجربه کرد ولی آنچه که حقیقت است این تجربه از دو حالت تلخ و یا شیرین خارج نخواهد بود باید منتظر ماند و دید که با پایان این طرح کام هراتیان تلخ خواهد ماند و یا با عملی شدن این طرح به شیرینی خواهد گرایید

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :