مسئولان در ولسوالی پشت کوه ولایت هرات از کمبود امکانات درسی در مکاتب این ولسوالی سخن گفته و خواهان رسیدی به مشکلات مکاتب در این ولایت شده اند.

 

«عبدالعلی فقیریار» ولسوال پشت کوه در یک مصاحبه با تلویزیون چکاد گفت که بیش از ۲۰ مکتب در این ولسوالی بدون ساختمان می‌باشد.

وی افزود که از ۲۸ باب مکتب در این ولسوالی با بیش از ۱۲ هزار دانش آموز، ۲۱ باب آن فاقد تعمیر می‌باشد.

او اذعان داشت که بیش از ۲۰ درصد دانش آموزان در ولسوالی پشت کوه ولایت هرات را دختران تشکیل می‌دهند.

نبود بودجه و عدم تامین امنیت در برخی مناطق به گفته مسئولان در دیدبان شفافیت افغانستان، از جمله عمده ترین عواملی است که این کمبودی را همچنان متداوم ساخته است.

«سید اکرام افضلی» رئیس اجرائیوی این نهاد در یک گفتگوی اختصاصی با تلویزیون چکاد گفت که ۵۰ درصد مکاتب در کشور تعمیر ندارند.

بنابر آمارهای نشر شده توسط اداره محلی ولایت هرات، بیش از ۴۰ درصد دانش آموزان مکاتب ولایت هرات از دسترسی به مکان درسی محروم هستند.

از سوی هم کمبود امکانات در ولسوالی پشت کوه، نگرانی فعالان مدنی هرات را نیز برانگیخته است.

«سید اشرف سادات» فعال مدنی در هرات به تلویزیون چکاد می‌گوید که ناامنی سبب شده تا برنامه های انکشافی کمتری در بخش معارف در این ولسوالی اجرایی شود.

در همین حال مسئولان در اداره محلی ولایت هرات می‌گویند که آنان در تلاش اند تا به این مسئله در کنار وزارت معارف، از طریق کمک های بشر دوستانه و کمک‌های خیرین، رسیدگی کنند.

این مسئله در حالی مطرح می‌شود که با نزدیک شدن فصل تابستان، درجه حرارت هوا بلند می‌رود که درس خواندن بیش از ۱۲ هزار دانش آموز در هوای آزاد، وضعیت صحی این دانش آموزان را در ولسوالی پشت کوه با خطر مواجه خواهد ساخت.

این درحالیست که نبود مکان درسی و کمبود امکانات در برخی از مکاتب کشور به شمول مکاتب هرات، همواره شکایت شهروندان کشور را به همراه داشته است.

 

بیشتر بخوانید:

نگرانی از نبود امکانات در مکاتب ولسوالی پشت کوه هرات

نگرانی از نبود امکانات در مکاتب ولسوالی پشت کوه هرات

 

https://telegram.me/CHEKADTV

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید: