مسئولان در مدیریت عمومی حفظ و مراقبت از بناهای تاریخی اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می‌گویند که بودجه اختصاص یافته برای حفظ و ترمیم مقبره پیر هرات کافی نیست.

 

«زلمی صفا» مدیر عمومی حفظ و مراقبت از آبده های تاریخی هرات در مصاحبه با تلویزیون چکاد گفت که به دلیل عدم بودجه کافی مقبره خواجه عبدالله انصاری معروف به پیر هرات، در حال فروپاشی است.

وی افزود که این مزار با شکوه، مربوط به ابو اسماعیل عبدالله بن منصور مشهور به خواجه عبدالله انصاری ملقب به پیر هرات است.

صفا اذعان داشت که پیر هرات، بین سال های ۳۹۶ تا ۴۸۱ هجری قمری در این ولایت متولد شده و زندگی کرده است.

از دیرباز تا کنون اشعار و مناجات عارفانه اش آرامش بخش دل دردمندان و مرحم زخم عاشقان بوده اما خودش بیش از ۱۰ قرن است که برای همیشه در خاک آرام گرفته است.

خواجه عبدالله انصاری نابغه ایست با نظم و نثری تا بدین حد دلنشین که نشعت گرفته از ایمان وی است.

ایمان مردی که از سر منزل طلب گذشته و هفت خوان هولناک را بدون بیم و تردید پشت سر نهاده و به زندگی جاویدان رسیده است.

او یکی از بزرگان شعر پارسی است که در اشعار عارفانه اش دانایی و دیدن زوایای پنهان خلقت جایی خاص دارد و این امر وی را از دیگر عرفا و شعرای پارسی متفاوت ساخته است.

در کنار کتاب های پیر هرات مقبره وی نیز نمادی از شوکت و جلال و میراث فرهنگی هری نشین هاست.

با آن هم  قسمت هایی از مزار این شاعر و عارف بزرگ هرات  بخاطر کم توجهی که نسبت به آن صورت گرفته، در حال فروریختن است.

«زلمی صفا» مدیر عمومی حفظ و مراقبت از آبده های تاریخی هرات از بازرگانان می‌خواهد تا در قسمت بازسازی و مرمت این آبده تاریخی که هویت فرهنگی هراتی‌ها نیز محسوب می‌شود، این اداره را همکاری کنند.

مزار پیرهرات بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ خورشیدی از طرف بنیاد آغا خان مرمت شده اما آقای صفا می‌گوید که نیاز است تا همه ساله برخی از قسمت های این بنای باستانی ترمیم و بازسازی شود.

مجموعه گازرگاه دارای چند بنای تاریخی چون نمک دان، بنای زیارت خواجه عبدالله انصاری، مسجد قدیمی و چند بنای دیگر میباشد که برعلاوه جایگاه تاریخی، زیارتگاه خواجه عبدالله انصاری به آن ارزش ادبی نیز بخشیده است.

در عین حال «حمیدالله خادم» رئیس اتاق صنایع و معادن هرات در گفتگو با تلویزیون چکاد گفت که مقبره خواجه عبدالله انصاری نیاز به مرمت دارد و در این راستا بازرگانان نیز باید سهم بگیرند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :