مقام‌ها در پنتاگون گفته‌اند که کاهش آمار نیروهای امریکایی در افغانستان هرچند بسته به روند درگیری دوام‌دار و مذاکرات برای پایان دادن به آن است، اما موضوعی است که تغییر خواهد نمود.

 

براساس این گزارش، مأموریت حمایت قاطع حاضر به ارایه‌ی دیدگاه در این مورد نشده است

همزمان با پایان پایان یافتن هشتمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و پیکارجویان طالب در دوحه پایتخت قطر، ” نیوزویک ” با نقل قول از مقام‌های ارشد پنتاگون گزارش داده که به تمامی نیروهای امریکایی در افغانستان دستور داده شده تا تقریبا تمامی عملیات جنگی شان در برابر پیکارجویان طالب را محدود و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغان را نیز متوقف کنند.

در این گزارش که امروز منتشر شده، گفته شده که دولت  ترامپ کاهش قدرت حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را به‌عنوان ابزاری برای نهایی کردن جزئیات فنی گفت‌وگوهای صلح با رهبری پیکارجویان طالب، پیشنهاد کرده است.

در همین حال یک سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در صحبت با برخی رسانه های داخلی این گزارش را رد کرده و گفته است که تا کنون هیچ دستوری مبنی بر محدودسازی عملیات جنگی در برابر طالبان را دریافت نکرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که به تاریخ یازدهم اسد “واشنگتن پست” نیز گزارش داده بود که ایالات متحده‌ی امریکا به رهبری رییس‌جمهور ترامپ در حال آمادگی برای خروج حدود شش هزار سرباز امریکایی از افغانستان است.

در گزارش این روزنامه به نقل از برخی مقام های امریکایی آمده بود که آمادگی‌ برای خروج هزاران سرباز، براساس یک توافق اولیه میان امریکا و پیکارجویان طالبان، گرفته خواهد شد.

هرچند تا کنون از توافق اولیه میان امریکا و پیکارجویان طالبان گزارشی منتشر نشده، اما دو طرف روز گذشته همزمان با پایان هشتمین دور مذاکرات اعلام کردند که این مذاکرات بسیار مفید بوده است.

ایالات متحده در حال حاضر ۱۴ هزار نیرو در افغانستان دارد که از آن جمله ۸ هزار و ۴۷۵ نفرشان در بدنه مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو برای آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغان مشغول به فعالیت هستند و سایر سربازان نیز نقش حمایتی، انجام عملیات هوایی، آموزش نیروهای ویژه‌ی افغان و مواردی از این دست را به عهده دارند.

در گزارش آن زمان  “واشنگتن پست” آمده بود که با کاهش آمارنیروهای امریکایی در افغانستان، شمار این نیروها به۸ تا ۹ هزار نفر خواهد رسید. موضوعی که اکنون در گزارش تازه “نیوزویک” نیز به آن اشاره ای شده است.

 

بیشتر بخوانید:

نشر گزارش های ضد و نقیض از محدود شدن فعالیت سربازان امریکایی در افغانستان

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :