مسئولان در کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا می‌گویند که نزدیک به ۲۰ میلیون تن از شهروندان اروپایی از آب آشامیدنی صحی که از جمله‌ی حقوق اولیه شان محسوب می‌شود، بی‌بهره اند.

 

آنان گفته اند که درصد بالای این شهروندان را کولی‌های اروپایی تشکیل می‌دهند.

برای اولین بار این کمیسیون طرحی را به پارلمان اروپا پیشنهاد کرد که در آن دولت‌های اروپایی موظف خواهند شد تا دسترسی به آب آشامیدنی را برای تمام شهروندان اروپایی مهیا سازند.

رئیس بخش توزیع آب آشامیدنی کمیسیون اروپا گفت که باید تمام کشورهای اروپایی شرایطی را فراهم کنند که آب آشامیدنی در اختیار تمام شهروندان قرارگیرد.

مسئول این بخش کمیسیون اروپا گفته که حتی آنهایی که توان پرداخت قبض‌های‌شان را ندارند نیز باید از این حق برخوردار شوند.

در اسپانیا نمونه‌هایی زیادی از خانواده‌هایی وجود دارد که بدلیل عدم پرداخت بموقع قبض آب، از این حق اولیه شان بی بهره شده اند.

بنابر گزارش‌های نشر شده، یکی از دلایل اصلی این بحران در کشورهای اروپایی خصوصی سازی شرکت‌های خدمات توزیع  آب و برق در اروپا می‌باشد.

در گزارش‌های نشر شده آمده است که این شرکت‌ها افزایش ویژه‌ای در قیمت‌ها داده اند و به این ترتیب پرداخت قبض آب و برق برای بسیاری از خانواده‌ها میسر نیست.

گفتنیست که سال ۲۰۱۰ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای دسترسی به آب آشامیدنی سالم و سیستم تخلیه فاضلاب را یکی از حقوق اساسی انسان‌ها اعلام کرد.

این درحالیست که بر اساس گزارش‌ها، سالانه مرگ حداقل یک و نیم میلیون کودک زیر سن پنج سال در دنیا به دلیل عوارض ناشی از آلودگی آب مناسب بوده است.

 

بیشتر بخوانید:

نزدیک به 20 میلیون تن در اروپا از آب آشامیدنی بی‌بهره اند

نزدیک به ۲۰ میلیون تن در اروپا از آب آشامیدنی بی‌بهره اند

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :