یکی از ساکنان سابق شهر داماساک نیجریه گفته است که پس از بازپس گیری این شهر از جنگجویان بوکوحرام، حدود ۵۰۰ کودک ۱۱ ساله و جوانتر از شهر ناپدید شده اند.
یک تاجر در این شهر در شمال شرقی نیجریه در گزارشی گفت که جنگجویان بوکو حرام کودکان را هنگام عقب نشینی از شهر با خود بردند.
نیروهای ارتش نیجر و چاد پیشتر در ماه مارس شهر داماساک را پس گرفتند.
یک نیروی منطقه ای اخیراً در مقابله با بوکو حرام به کمک نیجریه آمده است.
ماینا ماجی لاوان سناتور اهل ایالت بورنو در شمال نیجریه در گزارشی گفته است که ناپدید شدن کودکان در داماساک غیرمنتظره نیست، صدها کودک از نواحی تحت کنترل بوکو حرام مفقود هستند.
او گفت:‌ “بچه های خیلی کوچک را به مکتب می فرستند و پسرهای ۱۶ تا ۲۵ ساله را به عنوان سرباز به خدمت می گیرند.”
بوکو حرام در ماه آوریل ۲۰۱۴ با ربودن بیش از ۲۰۰ دختر از یک مدرسه شبانه روزی در شهر چیبوک در شمال شرقی نیجریه در استان بورنو باعث انزجار بین المللی شد.
ابوبکر شیکائو رهبر بوکو حرام گفته است این دختران “شوهر داده شده اند.”
داماساک یک بازار عمده کالا در بورنو در نزدیکی مرز نیجر است و حدود ۲۰۰ کیلومتر از شهر اصلی این ایالت، مایدوگوری، فاصله دارد.
داماساک در پایان سال گذشته به اشغال پیکارجویان بوکو حرام درآمد. این گروه شورش خود برای ایجاد یک حکومت اسلامی را در سال ۲۰۰۹ شروع کرد.
هفته پیش اجساد درحال تجزیه بیش از ۷۰ نفر زیر پلی در نزدیکی داماساک کشف شد.
بوکو حرام مروج قرائتی از اسلام است که مشارکت مسلمانان در هرگونه فعالیت سیاسی یا اجتماعی مرتبط با جوامع غربی (مانند آموزش مدرن در مدارس) را ممنوع می کند.
پیشتر در ماه جاری این گروه با داعش بیعت کرد؛ گروهی که در بخش هایی از سوریه و عراق فعالیت می کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :