ناسا بعد از نزدیک به نیم قرن تصمیم به باز کردن مهر و موم نمونه سنگ هایی گرفته که فضانوردان از کره ماه به زمین آورده بودند.

 

این سازمان فضایی از انتخاب دو تیم برای تجزیه و تحلیل مواد تشکیل دهنده این سنگ ها خبر داده که طی ماموریت های تاریخی آپولو،۱۵ و ۱۷ گردآوری شده بودند.

متخصصان مرکز پروازهای فضایی گادرد، به منظور درک بهتر فراوانی ترکیبات آلی در کره ماه و چگونگی مقاومت این مواد در برابر تشعشعات کیهانی نمونه سنگ ها را بررسی خواهند کرد.

در کنار این نمونه های پلمپ شده، تعداد دیگری از سنگ های کره ماه نیز در دمای بسیار سرد نگهداری می شود.

ناسا دو طرح پیشنهادی را برای برنامه “تحلیل نمونه نسل بعدی آپولو (ANGSA)” انتخاب کرده و امیدوار است قبل از فرود مجدد بر سطح این کره بیشترین اطلاعات را در مورد آن جمع آوری کند. تیم اول به سرپرستی “جیمی السیلا” ترکیبات فرّار و پیش سازهای احتمالی آمینو اسیدها را بررسی می کند.

السیلا درباره اهمیت این پروژه می گوید،دسترسی به این سنگ ها و استفاده از فناوری های پیشرفته برای پاسخ به سوالات پیرامون کره ماه یک فرصت هیجان انگیز است.

تیم دوم هم با استفاده از گازهای نجیب گذشته زمین شناسی نمونه سنگ های کره ماه و بازده زمانی قرار گرفتن آنها در معرض تشعشعات کیهانی را بررسی خواهد کرد.

مدیر ناسا در بیانیه ای راجع به بودجه، ۲۱ میلیارد دلاری این سازمان مجددا بر تصمیم این آژانس فضایی برای از سرگیری ارسال فضانوردان به کره ماه و سپس مریخ تاکید کرد.

 

بیشتر بخوانید:

ناسا مهر و موم سنگ‌های کره ماه را بعد از نیم قرن باز می‌کند

ناسا مهر و موم سنگ‌های کره ماه را بعد از نیم قرن باز می‌کند

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :