شماری از ساکنان هرات از وجود گردوغبارها در این ولایت ابراز نگرانی کرده و گفته اند که این گردوغبارها باعث بروز مشکلات زیاد برای آنان شده است.

 

آنان می‌گویند که یکی از انواع آلودگی‌های هوا که در سال‌های اخیر در شماری از شهرهای کشور مشاهده شده، موجودیت گردوغبار بوده و با گرم شدن هوا، این مشکل افزایش می‌یابد.

گرد و غبار یکی از پدیده های طبیعی است که منشای سطحی داشته و در تمامی بیابان‌ها و صحراهای دنیا از جمله ولایت‌های افغانستان بخصوص هرات وجود دارد.

اما قطع بی‏‌رویه درختان، نابودی علفچرها، از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و به‌میان آمدن دوره‌‏های خشک‌سالی طولانی می‌‏تواند احتمال بروز این پدیده را افزایش دهد.

حالا شماری از ساکنان هرات می‌گویند که این گردوغبار برعلاوه تخریب محیط زیست باعث شده است تا آنان با مشکلاتی زیادی مواجه شوند.

در همین حال شماری از فعالان مدنی هرات می‌گویند که همه ساله و با آغاز بادهای ۱۲۰ روزه هرات ساکنان این ولایت از این ناحیه رنج می‌برند.

«غلام فاروق راسب» یکی از فعالین مدنی هرات می‌گوید که این گردوغبار باعث بروض بیماری‌ برای ساکنان هرات شده است.

وی افزود که برای کاهش این معضل طبیعی باید راهی سنجیده شود.

در همین حال آگاهان امور محیط زیستی در هرات، دلیل این گردوغبارها را خشک شدن دریاچه‌ها در اطراف این شهر به دلیل خشکسالی عنوان کرده اند.

«عزیز احمد صیقل» آگاه امور محیط زیستی گفت که کاهش سطح آب‌های سطحی و نبود درختان در برخی از مناطق از علت های عمده افزایش بادها همراه با گرد و غبار است.

در عین حال مسئولان اداره حفاظت از محیط زیست هرات دلیل افزایش گردوغبار در هرات را تخریب فرش نباتی این ولایت عنوان می‌کنند.

«حامد الهام» مدیر عمومی اطلاعات اداره حفاظت از محیط زیست می‌گوید که باید سال‌ها زحمت کشید تا دوباره این فرش نباتی در هرات مجددا احیا شود.

وی کمبود بودجه انکشافی را عمده ترین عامل سد راه اداره حفاظت از محیط زیست به منظور حفاظت از فرش سبز عنوان می‌کند.

این در حالیست که گردوغبارها در ولایت هرات عصر روز شنبه ۲۰ اسد آغاز و تا کنون ادامه دارد و باعث شده تا مردم با مشکلات زیادی در هنگام رانندگی و سایر کارها مواجه شوند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :