فیلم مستندی تحت عنوان “سونیتا” که زندگی یک رپ خوان زن افغان را به تصویر می کشد در اروپا با استقبال گسترده روبرو شده و گروه موسیقی ۱۴۳ باند افغانستان در برلین هم موفقیت های زیادی به دست آورده است.
سونیتا علیزاده و پارادیس سروری هر دو صدای رسای آن زنانی شده اند که در افغانستان همواره مورد خشونت قرار می گیرند.
سونیتا همانند دیگر کودکان افغان در کشوری به دنیا آمد که هنوز هم آمار ازدواج های اجباری و فروش زنان و دختران رواج دارد. او خودش نیز در دوران مهاجرتش در ایران تا چند قدمی تجربه ازدواج اجباری پیش رفت، او باید با مردی بزرگتر از خودش در ایام نوجوانی ازدواج می کرد، اما رخساره قائم مقامی یک فیلمساز ایرانی او را در مکتبی یافت و با رایزنی با خانواده اش این ازدواج را لغو کرد.
سونیتا آرزو داشت که روزی بتواند آوازخوان مشهوری در سبک “هیپ هاپ” شود. رخساره که استعداد او را در آوازخوانی دید، تصمیم گرفت او را در این زمینه حمایت کرده و زندگی اش را در قالب یک فیلم مستند بگنجاند. فیلمی که زندگی یک دخترک مهاجر افغان را در ایران، تلاشش برای تثبیت هویت در وطنش افغانستان و بلاخره بازهم مهاجرت به غرب را به تصویر می کشد.
این فیلم حالا در جشنواره فیلم سندانس غوغا به پا کرده و با استقبال گسترده روبرو شده است. محتوای این فیلم در کل روی وضعیت زنان افغانستان، ازدواج های اجباری و فروش دختران می چرخد. در این فیلم سونیتا علیه چنین رسمی قد علم می کند و با خواندنش به با عنوان “عروس فروشی” مبارزه می کند.
در این راستا تنها سونیتا نیست که صدایش را بلند کرده و وضعیت زنان را در این کشور جنگزده تصویر سازی می کند. پارادیس سروری نیز یکی دیگر از دختران افغان است که فعلا در برلین پایتخت آلمان زندگی می کند. او و نامزدش دایورس مروی تصویری متفاوت از یک زن و مرد افغان را به جهان ارائه می کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: