محبوبیت در روابط اجتماعی و کاری همیشه اهمیت داشته و یکی از مولفه‌های موفقیت بودهاست. اینکه چقدر دانش و مهارت در انجام کاری دارید طبیعتا شما را به یکی از گزینه‌ها برای انتخاب یک سمت تبدیل خواهد کرد، اما اینکه انتخاب شوید به مولفه‌های دیگری برمی‌گردد که محبوبیت یکی از آنها است. حال می‌تواند این محبوبیت در میان اعضای سازمان یا شرکتی باشد که قصد استخدامتان را دارد یا در میان ارباب رجوعان باشد که طبیعتا افزایش مشتری می‌تواند دلیل خوبی برای همکاری شرکت مورد نظرتان با شما شود.
اگر بخواهیم در رابطه با محبوبیت و مورد علاقه دیگران واقع شدن صحبت کنیم باید گفت که بعضی‌ها به صورت طبیعی خصوصیات زیادی دارند که باعث محبوبیت‌شان می‌شود. البته گروه دیگری نیز وجود دارند که نیاز به تمرین دارند تا بتوانند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کرده و تاثیر بیشتری روی آنها بگذارند. در ادامه ۱۸ ترفند به شما خواهیم آموخت که می‌توانند به محبوب شدنتان کمک کنند.

برقراری تماس چشمی با طرف مقابل
طبیعتا در خیلی از مقاله‌های مرتبط خوانده‌اید که برقراری تماس چشمی با طرف مقابلتان یکی از توصیه‌های همیشگی بوده است. باید گفت که در اوج سادگی، ارتباط چشمی یکی از بهترین موارد برای نشان دادن اعتماد به نفس بوده و انتقال این حس می‌تواند تاثیر بسیاری روی فرد مقابلتان بگذارد.
همیشه به ما گفته می‌شود که اعتماد به نفس داشته باشیم و برقرار کردن ارتباط با چشمان فرد مقابلمان می‌تواند بهترین راه برای نشان دادن اعتماد به نفسمان باشد، البته از مواردی که باید بدانید این است که از تحرک بیش از حد چشمان پرهیز کنید زیرا می‌تواند اثر منفی به همراه داشته و شما را پریشان نشان دهد.
در صورتی که هنگام مکالمه با دیگران به چشمان آنها نگاه نمی‌کنید بهترین زمان برای تمرین شما است تا این کار را انجام داده و با کمی تمرین به مهارتی دست یابید که بسیار تاثیرگذار است.

موقع گفتگو از گوشی موبایل استفاده نکنید
یکی از مواردی که در گفتگو از اهمیت بسیاری برخوردار است احترام گذاشتن به طرف مقابل بوده و صحبت کردن با شخصی آن هم در حالی که به گوشی خود نگاه کرده یا پیامک ارسال می‌کنید می‌تواند تاثیر منفی روی محبوبیت شما بگذارد.
بهترین کار این است که در گفتگوها گوشی خود را در جیبتان قرار داده یا اگر کار دیگری انجام می‌دهید آن را کنار گذاشته و به مکالمه بپردازید. این کار نشان دهنده احترام شما به اطرافیانتان است و همین امر باعث می‌شود تا به سادگی مورد علاقه واقع شده و محبوب شوید.

دیگران را با نامشان صدا بزنید
احتمالا دقت کرده‌اید که وقتی کسی در احوال پرسی یا میان مکالمات از نام شما استفاده می‌کند چقدر خوشایند است. وقتی در مکالمات از نام طرف مقابل استفاده می‌کنید میزان صمیمیت شما به وی نشان داده می‌شود. البته افرادی هستند که با یادآوری نام‌ها مشکل دارند. در این مواقع بهتر است برای به یاد داشتن نام‌ها آنها را در دفترچه‌ای بنویسید.

لبخند به لب داشته باشید
هیچ‌وقت تاثیرگذاری که لبخند می‌تواند داشته باشد را دست کم نگیرید. علاوه بر لبخند، شوخ طبع بودن و خندیدن نیز باعث می‌شود تا میزان صمیمیت شما با دیگران و در نتیجه محبوبیت‌تان افزایش یابد. مردم به طور ناخودآگاه زبان بدن افرادی را که با آنها در حال گفتگو هستند دیده و تقلید می‌کنند. اگر قصد دارید میان اطرافیانتان محبوب شوید از زبان بدن مثبت مانند لبخند زدن استفاده کنید و مشاهده خواهید کرد که آنها نیز برخورد مثبتی با شما خواهند داشت.

به گرمی دست بدهید
دست دادن یکی از عادات ما هنگام خوشامد گویی و همچنین خداحافظی است. همیشه سعی کنید در هنگام دست دادن پرانرژی و با لبخند بوده و به گرمی دست طرف مقابل را بفشارید.
تحقیقات نشان داده که افراد در همان ثانیه‌های اول ملاقات تصمیم می‌گیرند که به شما علاقه‌مند شوند یا خیر، بنابراین یک خوشامد گویی گرم می‌تواند روی تصمیم آنها تاثیر فراوانی بگذارد.

به حرف‌های طرف مقابل گوش دهید
همیشه سعی کنید بیشتر از آنچه می‌گویید به سخنان دیگران گوش دهید. این امر به شما کمک می‌کند تا در ذهن دیگران از خود تصویر شخصیتی جا افتاده و پخته بسازید.

به سخنان گفته شده اهمیت بدهید
تنها گوش دادن به سخنان کافی نیست. اگر می‌خواهید محبوب شوید باید بدانید که افراد محبوب همیشه به سخنان دیگران به طور کامل گوش داده و نسبت به سخنانی که گفته می‌شود آگاه هستند. در صورتی که بخواهیم این گفته را کمی واضح‌تر بیان کنیم باید بگوییم که اهمیت دادن به حرف‌های دیگران در گفتگو دارای ۴ مرحله است: شنیدن، تفسیر گفته‌ها، ارزیابی و پاسخ دادن به آنها.
در صورتی که بخواهید روی دیگران تاثیر بگذارید باید هر یک از این ۴ مرحله را یک مهارت در نظر گرفته و تلاش کنید این مهارت‌ها را رشد دهید که اصولا از طریق تجربه یا مطالعه به دست می‌آیند.

در مرحله اول که شنیدن است ابتدا دست از هر کاری که می‌کنید بکشید و به دقت به حرف‌های طرف مقابل گوش دهید. در مرحله دوم که تفسیر گفته‌ها است سعی کنید از شرایط طرف مقابل و گفته‌های وی آگاه شده و نسبت به روشن شدن ابهامات خود سوالات واضحی بپرسید. این مرحله بسیار اهمیت دارد زیرا مانع قضاوت‌های زودهنگام و عجولانه شما خواهد شد. در مرحله ارزیابی، مطمئن شوید که از تمام اطلاعات مهم آگاه هستید و سپس در آخرین مرحله به گفته‌های فرد مقابل بازخورد منطقی و درستی بدهید تا شخص مقابل بداند که به گفته‌های او اهمیت داده‌اید و از شرایط وی آگاه هستید.

چرب زبان باشید
برخلاف اخلاق خشک و سرد که می‌تواند قاتل کسب و کار باشد گشاده‌ رویی و چرب زبانی باعث خواهد شد تا تاثیر مثبت روی دیگران گذاشته و به کسب و کار خود، حتی روابط اجتماعی‌تان نیز رونق ببخشید.
یکی از بهترین روش‌ها یافتن نقاط حساس هر فرد است؛ برای مثال می‌توان به افرادی اشاره کرد که نسبت به مهارت و تخصصشان حساس هستند، بنابراین استفاده از جملاتی که متخصص بودن و مهارت داشتن در کارشان را به آنها انتقال دهد می‌تواند بهترین راه برای محبوب‌ شدنتان در نظر آنها باشد.
با انجام این کار نه تنها می‌توانید از دانش آنها استفاده کرده و در نتیجه به دانش بیشتری دست یابید بلکه آنها نیز احساس خوشایندی داشته و میزان علاقه آنها به شما بیشتر خواهد شد.

نحوه درست تشکر از تعریف و تمجیدها را یاد بگیرید
پذیرفتن و تشکر از تمجیدها نیز گاهی اوقات چالش برانگیز است، زیرا از طرفی باید طوری برخورد کنید که خودخواه یا مغرور به نظر نرسیده و از طرف دیگر نیز جملات کوتاهی مانند «ممنونم، همچنین» استفاده نکنید.
بنابراین سعی کنید از جملات بهتری در تشکر از تمجید و تعریف‌ها استفاده کیید؛ مانند «ممنونم، از شنیدن این جملات انرژی گرفتم» یا «امیدوارم به اندازه تعریف‌های شما خوب باشم.»

اگر سخن طرف مقابل قطع شد از وی بخواهید که ادامه دهد
گاهی اوقات پیش می‌آید که شخصی در هنگام گفتگو، سخنانش قطع می‌شود و مردد می‌‌شود که آیا به حرف‌هایش ادامه بدهد یا خیر. در چنین شرایطی از آنها مودبانه بخواهید که به حرفشان ادامه بدهند. این کار باعث خواهد شد تا احساس خوشایندی به آنها دست داده و میزان صمیمیت آنها با شما افزایش یابد.

گله نکنید
در نظر داشته باشید که مردم از کنار شخصی که منفی بوده و همیشه از همه چیز گله می‌کند فاصله می‌گیرند، زیرا این افراد با انرژی منفی خود می‌توانند جو را مسموم کرده و شادی و نشاط را بربایند.
اگر در شرایطی قرار گرفتید که در مورد موضوعی گله می‌کردید اما شخصی به حرفتان اهمیت نمی‌داد یا خود را به انجام کار دیگری مشغول می‌کرد، موضوع گفتگو را عوض کنید

موضوعات جالبی تعریف کنید
خوش صحبت بودن شاید یک هنر ذاتی باشد، اما با کمی تمرین می‌توان به این هنر دست یافت. همیشه مطالب جالبی برای تعریف کردن داشته باشید تا دیگران از هم‌صحبتی با شما لذت ببرند.
به یاد داشته باشید که بعد از اهمیت دادن مردم به ظاهر شما، آنچه می‌گویید باعث شناخت بیشتر از شما و تاثیر گذاشتن روی دیگران خواهد شد.

سوالات مرتبط با حرفه فرد مقابل بپرسید
اگر فردی علاقه دارد در زمینه حرفه‌اش مورد توجه قرار گیرد به او توجه کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای محبوبیت بیشترتان و ایجاد صمیمیت با وی، پرسیدن سوالی است که مرتبط با حرفه او باشد تا آن نیازی که برای شناخته شدن دارد را تامین کند. این کار باعث خواهد شد تا به دانش و اطلاعات وی دسترسی داشته و یک دوست خوب نیز پیدا کنید.
در واقع اگر فردی علاقه دارد به عنوان یک متخصص برنامه نویسی شناخته شود با اهمیت دادن به خواسته او و پرسیدن سوال از وی در زمینه برنامه نویسی، آن هم در حالی که او را متخصص این زمینه خطاب کرده‌اید باعث خواهد شد تا بتوانید بازخورد مثبتی دریافت کرده و نه تنها به علم و دانش شما افزوده شود، بلکه در نظر او محبوب‌تر نیز شوید.

فروتن باشید
خیلی مواقع پیش آمده که به دلیلی نام شخصی را فراموش کرده‌ایم. در این مواقع بهتر است مودبانه از وی نامش را دوباره بپرسیم. البته اشخاصی نیز هستند که در به یاد داشتن نام‌ها مشکل دارند و بهترین کار را ذکر این موضوع در ابتدای ملاقات با هر شخصی می‌دانند.
آنها می‌گویند برای مثال با یادآوری نام‌ها مشکل دارند و البته در دیگر موارد نیز این‌گونه هستند. اگر مشکلی دارید که ممکن است باعث دلخوری کسی بشود به او بگویید. اینکه نام کسی را ندانید اما به خاطر غرورتان از وی نپرسید قطعا مشکل‌ساز خواهد شد، زیرا وی تنها به این موضوع فکر خواهد کرد که چرا از بردن نامش در گفتگو طفره می‌روید.

زود قضاوت نکنید
گاهی اوقات اتفاقاتی می‌افتد که باعث می‌شود زود قضاوت کرده و با قضاوت اشتباه خود باعث رنجش شخصی شویم. این رنجش‌ها در نتیجه از محبوبیت ما کم می‌کند زیرا فردی که با قضاوت زودهنگام مواجه شده با دیگران نیز تصمیم عجولانه شما را در میان قرار داده و ممکن است به چهره شما در نظر دیگران آسیب برساند.
بهترین کار این است تا زمانی که در مورد موضوعی کاملا مطمئن نشده‌اید قضاوت نکنید. حتی اگر قضاوت کردید آن را در جمع بیان نکنید و در نزد خود یا فردی که با او صمیمی هستید نگه دارید تا مشاهده کنید که دیگران نیز قضاوتی مشابه شما با موضوع مورد نظرتان دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: