یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران در سوریه کشته‌شده است. روز جمعه( ۱۷ میزان، ۹ اکتبر)، پایگاه خبری سپاه پاسداران – پاسدار نیوز – با درج اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سرتیپ پاسدار حسین همدانی “از فرماندهان دوران دفاع مقدس و از مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مدافعان حرم در طول سال‌های گذشته که نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ و حراست حرم حضرت زینب و کمک و تقویت جبهه مقاومت اسلامی در جنگ تروریستی سوریه داشت، عصر دیروز در حین انجام مأموریت‌های مستشاری در حومه شهر حلب به دست تروریست‌های داعشی به شهادت رسید.”
در این اطلاعیه آمده است که اخبار تکمیلی و همچنین زمان و محل برگزاری مراسم تشییع و تدفین حسین همدانی در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.
حسین همدانی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و جانشین قرارگاه امام حسین بود و در زمان اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، فرماندهی سپاه محمد رسول‌الله، مأموریت حفظ امنیت تهران را بر عهده داشت. گفته می‌شود که او نقشی مهم در برخورد با معترضان در جریان تظاهرات روز عاشورا و پس‌ازآن در تهران ایفا کرد.
سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ در پی تغییر ساختار در سپاه پاسداران و تشکیل سپاه‌های ولایتی در سال ۱۳۸۷ از ادغام لشکر محمد رسول‌الله و نیروی مقاومت بسیج تهران بزرگ تشکیل‌شده و در جریان اعتراض‌های خیابانی پس از انتخابات به مقابله با معترضان در تهران پرداخت و شبه‌نظامیان بسیجی که در کنار مأموران نیروی انتظامی در مقابله با معترضان در تظاهرات تهران شرکت داشتند تحت فرماندهی این یگان بودند.
در سال ۲۰۱۱، اتحادیه اروپا حسین همدانی را همراه با شمار دیگری از مقامات ایران به اتهام نقض فاحش حقوق بشر در ایران و سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم مشمول تحریم‌هایی قرارداد. بر این اساس، او اجازه ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نداشت و دارایی او در این کشورها نیز توقیف می‌شد.
حسین همدانی همچنین از امضاکنندگان نامه‌ای است که چند نفر از فرماندهان سپاه در جریان تظاهرات دانشجویی تیر ۱۳۷۸ خطاب به محمد خاتمی، رییس‌جمهوری وقت نوشتند و گفتند که “کاسه صبر”شان به پایان رسیده است و هشدار دادند که در صورت عدم جلوگیری از ادامه تظاهرات، وارد عمل خواهند شد.
پیش‌ازاین هم خبرهایی از کشته شدن چند نظامی ایرانی در سوریه منتشرشده بود. منابع رسمی ایران از این افراد با عنوان مدافعان حرم نام می‌برند ظاهراً به این معنی که انگیزه آنان از حضور در سوریه دفاع از زیارتگاه شیعیان در آن کشور است.
حسین همدانی کتابی هم با عنوان “تکلیف است برادر!” حاوی خاطراتش از عملیات نظامی در غرب ایران به چاپ رسانده که با استقبال رسانه‌های دولتی و محافل نظامی جمهوری اسلامی مواجه شد.
نهادها و مقامات ایرانی ازجمله حسن روحانی، رییس‌جمهوری، به مناسبت کشته شدن حسین همدانی پیام‌های تسلیت فرستاده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: