فرانسوا دلاتره، نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در جلسه شورای امنیت گفته است که پیشرفت در مذاکرات میان قدرت ها و ایران کافی نبوده و نماینده بریتانیا هم گفته است که ایران باید انعطاف پذیری بیشتری نشان دهد.
فرانسوا دلاتره سفیر فرانسه در جلسه روز سه شنبه شورای امنیت درباره تحریم های ایران گفت: “اگر ایران واقعا می خواهد اعتماد جامعه بین المللی را جلب کند باید تصمیم های سخت لازم را بگیرد.”
او گفت: “ما مصمم هستیم به یک توافق محکم دست یابیم…. که امکان تایید صلح آمیز بودن اهداف برنامه اتمی ایران در دراز مدت را تضمین کند.”
پیتر ویلسون سفیر بریتانیا هم گفت: “اگر قرار است به توافق برسیم ایران باید انعطاف پذیری بیشتری نشان دهد و در روزهای آینده تصمیم های سختی بگیرد.”
دیوید پرسمن معاون فرستاده آمریکا در سازمان ملل هم گفت: “هنوز شکاف های قابل توجهی باقی است و تصمیم های سختی هست که باید در این مذاکرات گرفته شود. ما می کوشیم تا ببینیم آیا می توانیم تا پایان مارس به یک چارچوب سیاسی که عناصر اصلی یک توافق جامع را تامین می کند دست یابیم.”
شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ به بعد در ارتباط با برنامه اتمی ایران چند قطعنامه علیه این کشور صادر کرده است.
این قطعنامه ها عمدتا بر جلوگیری از دسترسی ایران به مواد و فناوری های قابل استفاده در برنامه اتمی و موشکی تمرکز داشته است.
یوکیا آمانو مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت که تحقیقات این سازمان در مورد جنبه های احتمالا نظامی برنامه اتمی ایران پیشرفت “محدودی” داشته است.
مذاکرات ایران و پنج به علاوه یک از روز جمعه گذشته برای یک هفته معلق شده اما در ادامه هفته جاری در سوئیس از سر گرفته خواهد شد.
گزارش ها حاکی است که واردات نفت چین از ایران سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافت که بالاترین حد از سال ۲۰۱۱ و ناشی از توافق مقدماتی ژنو بود که پاییز ۲۰۱۳ امضا شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :