مسئولان در حوزه دریایی هریرود-مرغاب می‌گویند که وزیر انرژی و آب کشور از جریان کار ساخت ساختمان‌های آبیاری ولسوالی گذره و پشتون‌زرغون ولایت هرات نظارت کرد.

 

مقام‌ها در حوزه دریایی هریرود-مرغاب با نشر خبرنامه‌ای گفت که  ۲۱۳ساختمان آبیاری در ولسوالی پشتون زرغون و ۱۴۷ ساختمان آبیاری در ولسوالی گذره  به ارزش مجموعی ۵۳۶ ملیون افغانی در حال ساخت است.

با این حال «انجینر علی‌احمد عثمانی» وزیر انرژی و آب خواهان تسریع روند ساختمان‌های آبیاری شد و روی کیفیت کار این پروژه تاکید کرد.

در این خبرنامه آمده است که طول کانال آبیاری پشتون زرغون ۲۲۱ کیلومتر که شامل سربند، بندهای کوچک کنترلی، نتره، پرچاوه، دیواری استنادی، پلچک، تراز، سیلبر، پخته کاری کانال و میل شکن است.

قابل ذکر است که با اکمال این کانال‌ها، ۱۰ هزار هکتار زمین زراعتی تحت آبیاری قرار گرفته و بیش از ۱۰ هزار فامیل از آب این کانال ها مستفید خواهند شد.

بربنیاد این خبرنامه، ساختمان‌های آبیاری در روستای شافلان، فوشکان، یحیی آباد، رباط شهریار، روندان، قیستان، دشت نیزان، سلیمی، بوریا بافت، مارآباد، نهرنوا، بوریا بافت قیچاقی، سپرتان، غوپروا، میراثه، تورا و طاقچه این ولایت‌ها ساخته می‌شود.

خبرنامه نگاشته است که طول کانال‌های آبیاری ولسوالی گذره ۵۰ کیلومتر و عرض آن در سربند به ۲۰ متر میرسد.

نظر به تحقیقات و بررسی های که از سوی تیم انجینیران حوزه دریایی هریرود-مرغاب و  IRDP حوزه غرب انجام شده است  پیش از ساخت این کانال‌ها، ۶۸۰۰ هکتار زمین را آبیاری می گردد.

منبع تصریح کرد که هزینه این پروژه از طرف بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی پرداخت شده که در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

بیشتر بخوانید:

عثمانی، خواهان تسریع روند پروژه‌های با کیفیت آبیاری شد

عثمانی، خواهان تسریع روند پروژه‌های با کیفیت آبیاری شد

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: