عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه حکومت روز گذشته در همایشی در جاکارتا پایتخت کشور اندونزی سخنرانی کرد.

 

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر ریاست اجرائیه منتشر شده آمده که عنوان آن همایش ” افغانستان به سوی آشتی و همکاری بین المللی” بوده و از سوی مرکز مطالعات سیاست خارجی اندونزی برگزار شده است.

عبدالله عبدالله در سخنرانی‌اش در این همایش گفته که مردم افغانستان خواهان صلح عادلانه و پایدار اند.

بر بنیاد خبرنامه ریاست اجرائیه کشور، در این همایش سفیر پیشین اندونزی در آلمان، کانادا و سازمان ملل، رییس ریاست جنوب آسیا و آسیای مرکزی و وزارت امور خارجه اندونزی نیز حضور داشته اند.

آقای عبدالله در سخنرانی اش با خانواده‌های قرباینان زلزله و سونامی اخیر در این کشور نیز ابراز همدردی کرده است.

وی همچنین گفته که روابط میان افغانستان و اندونزی با سفرهای رهبران و مقام‌های دو کشور و میزبانی سه جانبه علمای پاکستان، افغانستان و اندونزی از سوی اندونزی تقویت شده است.

رییس اجرائیه حکومت در این همایش همچنین از تلاش مقام‌های افغان برای مبارزه با دهشت افگنی به منظور تامین امنیت و صلح جهانی سخن زده و گفته است که جهانیان پیام افغان‌ها را در این رابطه با تاخیر دریافت کرده اند.

ظهور و فعالیت گسترده گروه داعش در افغانستان و نیاز به همکاری کشورهای منطقه و جهان برای مبارزه با آنان از موضوعات دیگری بوده که آقای عبدالله در سخنرانی‌اش در این همایش به آن پرداخته است.

وی گفته که مردم افغانستان خواهان صلح اند و دولت افغانستان نیز از مصالحه و مذاکره با پیکارجویان طالب همواره حمایت کرده اما کشوری که میزبان پیکارجویان طالب و دیگر گروه‌های دهشت افگن می‌باشد در این زمینه تا کنون اقدام عملی نکرده است.

آقای عبدالله در پایان صحبت‌هایش در این همایش از پیکارجویان طالب خواسته که با ترک خشونت و قطع روابط شان با گروه‌های هراس افگن و قبول قانون اساسی افغانستان به روند صلح پیوسته و برای حل مشکلات از مذاکره و راه‌های مسالمت‌آمیز استفاده نمایند.

 

بیشتر بخوانید:

عبدالله عبدالله: مردم افغانستان خواهان صلح پایدارند

عبدالله عبدالله: مردم افغانستان خواهان صلح پایدارند

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: