مقام‌ها در هرات می‌گویند که در ۷ ماه اخیر بیش از ۸۰ هزار نفر از مهاجرین مقیم در ایران به صورت داوطلبانه به افغانستان بازگشته  اند.

 

این در حالی است که در همین مدت از ۷۷ هزار مهاجر دیگر نیز از سوی این کشور به افغانستان رد مرز شدند.

«جاوید نادم» رئیس مهاجرین و عودت کنندگان ولایت هرات گفت: ” برای مهاجرینی که به صورت داوطلبانه و یا اجباری وارد کشور گردیده اند، به مدت ۴۸ساعت خدمات اولیه بصورت رایگان ارائه می‌گردد.”

آقای نادم بیان داشت که این افراد از ولایت های مختلف افغانستان و اکثریت از ولایات مرکزی و شمالی بوده که بعد از شناسایی و تثبیت مناطق اصلی شان توسط ترانسپورت زمینی با پرداخت هزینه سفر و مخارج راه به مناطق اصلی شان انتقال داده می‌شوند.

به گفته رئیس اداره مهاجرین وعودت کنندگان، بعد از انتقال این افراد به مناطق اصلی شان زمینه های خدمات حقوقی، فراهم آوردن زمینه اشتغال در مراکز آموزشی فن و حرفه و توزیع زمین جهت ساخت سرپناه و سهولت های لازم برایشان فراهم میگردد.

این در حالی است که به باور بسیاری از کارشناسان پایین آمدن ارزش پول کشور ایران در مقابل افغانی باعث شده که مهاجرین با مشکلات اقتصادی مواجه شده و مجبور به بازگشت به کشور گردند.

با این همه «جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات گفت که با وجود مشکلات فراوان  که سر راه حکومت قرار دارد، با آنهم متعهدیم تا از برگشت کنندگان استقبال کنیم و سهولت های لازم را برای زندگی در کشوررا برایشان مهیا سازیم.

 

بیشتر بخوانید:

ایران زورمندانه مهاجران افغان را اخراج می‌کند

طی ۷ ماه اخیر بیش از ۸۰ هزار مهاجر از ایران به افغانستان باز گشته اند

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: