محمود صیقل نماینده دائمی کشور در سازمان ملل متحد گفته حاضر نیست که نام فرماندهان طالبان را از فهرست سیاه این سازمان حذف کند.
این در حالی است که طالبان به‌تازگی یکی از شرط‌های اشتراک در مذاکرات صلح حکومت افغانستان را حذف نام رهبرانشان از فهرست سیاه سازمان ملل عنوان کرده بودند.
بر اساس گزارش‌ها در چهارده سال پسین نام ده‌ها فرمانده طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد بیرون شده است، ولی با آن‌هم طالبان به میدان‌های نبرد بازگشتند و ظاهراً از میزان خشونت‌های آنان نیز کاسته نشده است.
صیقل همچنان گفته است که با حذف نام فرماندهان طالبان از فهرست سیاه چه تغییری رونما خواهد شد؛ زیرا آنان هنوز هم با افغانستان در جنگ هستند.
اضافه بر این، این مقام افغانی افزوده است: “تا زمانی که فضای اعتماد میان افغانستان و پاکستان به وجود نیاید، بار دیگر تلاش‌های صلح بی‌نتیجه خواهد ماند”.
پاسخ‌ منفی طالبان واکنش‌های جهانی را نیز در پی داشته است، چنانچه سفیر فرانسه در کابل گفته است: “طالبان نمی‌توانند در جنگ پیروز شوند؛ زیرا مردم آنان را نمی‌خواهند و جامعه جهانی نیز مصمم به پشتیبانی از دولت افغانستان است.”
پس از نشست چهارم گفت‌وگوهای چهارجانبه صلح که در کابل برگزارشده بود، اعضای این نشست گفته بودند که در اول ماه مارچ سال ۲۰۱۶ میلادی، گفت‌وگوی رودرروی افغانستان و طالبان در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان برگزار خواهد شد. در همین حال جان مک‌کین، رییس کمیتۀ تسلیحاتی سنای امریکا هشدار داده که حضور کمرنگ نیروهای امریکایی در افغانستان، این کشور را با شکست راهبردی روبه‌رو خواهد ساخت.
آقای مک‌کین اظهار داشت که کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان باعث شده است که عملیات‌هایی که درگذشته‌ها در روزها انجام می‌شد اکنون ماه‌ها را در بربگیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: