مسئولان نپالی می‌گویند که زمین‌لرزه نیرومند دیروز باقدرت هفت اعشاریه هشت درجه ریشتر بیشتر به پایتخت این کشور آسیب رسانیده است.
این در حالی ست که تلاش هنوز هم برای بازماندگان این زمین‌لرزه جریان دارد و نیز بر بنیاد آمارها، نزدیک به ۵ هزار تن دیگر در این رویداد زخم برداشته‌اند.
تاکنون چندین کشور فرستادن کمک‌های بشردوستانه را به نپال اعلام کرده‌اند و هند نخستین کشوری است که چندین هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه را به نپال فرستاد.
این رویداد سبب شد که باشندگان محل در مناطق باز دره کتمندو پناه ببرند.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که این زمین‌لرزه باعث تخریب بسیاری از مکان‌های تاریخی شده است که شامل معبد تاریخی یونسکو در چهارراهی بسنتپور و برج دراره که هر دو در شهر کتمندو می‌باشند؛ شده است.
گفته می‌شود که در وقت سقوط برج دراره حدود ۲۵۰ تن در داخل این برج بودند. عکس‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم در حال نجات گیر ماندگان از زیر برج سقوط کرده هستند.
باورها بر این است که مرکز این زمین‌لرزه ۸۰ کیلومتر از کتمندو فاصله داشته است، شهری که بیش از ۲.۵ میلیون تن در آن زند‌گی می‌کنند.
دو تن از کوهنوردان باتجربه‌ گذارش داده‌اند که این حادثه باعث تخریب جدی مکان‌های کوهنوردان شده است و باعث برف کوچ‌های بزرگ نیز شده است.
رسانه‌های چینی نیز گزارش داده‌اند که ۱۷ تن در تایپت کشته‌شده‌اند و بیجینگ گروه مددرسانی ۶۲ نفری به نپال فرستاده است.
روابط تلفنی در نپال نیز قطع‌شده است و بیشتر شهرهای این کشور نیز بدون برق‌اند.
گروه‌های مددرسان گفته‌اند که بیمارستان‌ها پر از قربانیان این رویداد شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :