داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور پیشین امنیت ملی کشور می گوید که گفتگوی های صلح پشت درهای بسته نتیجه‌ی در پی ندارد.

 

آقای سپنتا در نشست احزاب و چهره‌های سیاسی با شورای عالی صلح گفته  که روند صلح باید بین الافغانی باشد و دستاوردهای چند سال گذشته و نیز جنایت‌هایی که از سوی طرف‌های درگیر انجام شده اند، نادیده گرفته نشوند.

آقای سپنتا می گوید که مردم افغانستان نمی‌خواهند تا نیروهای خارجی برای همیش در افغانستان بمانند اما زمانی که مقدمات توافق صلح با پیکار جویان طالب ایجاد شود پس از آن باید به عنوان گام دوم روی جدول زمانی خروج این نیروها گفتگو صورت گیرد.

آقای سپنتا هشدارمی دهد که اگر روند صلح به رهبری و مالکیت افغانی انجام نشود، خطر مبدل شدن احتمالی افغانستان به میدان رقابت میان قدرت های بزرگ افزایش خواهد یافت.

آقای سپنتا به این باور است پاکستان از جنگ در کشور هنوزهم پشتیبانی می‌کند و نیز کشورهایی چون روسیه و ایران در گفتگو با پیکار جویان طالب اند.

به گفته او این همه، این واقعیت را برملا می‌سازد که اجماع بین‌المللی برای حمایت از تلاش‌های ضد هراس‌افگنی در افغانستان درهم شکسته است.

شورای عالی صلح در کشور گفته که رایزنی‌ها را برای ایجاد یک هیئت با صلاحیت به شمول نمایندهای مردم و احزاب سیاسی ادامه خواهد داد.

محمد اکرم خپلواک، رییس دبیر خانه شورای عالی صلح، گفته که آنها به مرحله حساس رسیده اند.

مرحله که به گفته این عضو شورای عالی صلح، اگر حکومت افغانستان همراه با سیاسیون این روند به گونه درست مدیریت نکنند ، بهای آن بسیار سنگین خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید:

سپنتا: گفتگوی های صلح پشت درهای بسته نتیجه ندارد

سپنتا: گفتگوی های صلح پشت درهای بسته نتیجه ندارد

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: